1265 - betoogd, dat elk weerbaar soldaat in staat gesteld wordt om zichzelf bij verwondingen te helpen. Hoe hem de geoefendheid en de mogelijkheid kan worden verschaft is ook te dier plaatse medegedeeld. Hij heeft zijn verbandpakje bij zich. En hoe hij dat moet gebruiken zal hem in geval van noot wel duidelijk worden, wanneer hij het nog niet weet. Er zijn ook, zooals destijds werd voorgesteld, een aantal gummislangen en elastieke banden ingevoerd en bij elk troependeel aanwezig tot het afbinden van ledemaren voor bloedstelping bij getroffen slagaderen. Daarmede is het principe van zelfhulp als juist erkend. Wanneer en hoe de gewonden moeten overgaan tot het afbinden van een lichaamsdeel, moet hen natuurlijk grondig worden onderricht. Hij moet eene bloeding van eene gewone ader, bij welke het afbinden verkeerd en schadelijk zou zijn, goed leeren onder scheiden van een bloeding van eene slagader, bij welke slechts het afbinden van arm of been hem in het leven kan behouden. Daarom zou het doelmatig zijn in de schoollokalen van de kazernes tot dit doel platen te hangen met goede afbeeldingen en korte toelichting. Deze zullen het onderwijs vergemakkelijken. Verder behoort de gewonde in staat te zijn gebroken ledematen te spalken en wanneer dit niet mogelijk is zich door een kameraad laten helpen. De hiervoor benoodigde kennis is gemakkelijk te verkrijgen. Ook zou het zeer nuttig zijn wanneer den soldaat eenige mededeeiingen werden gedaan omtrent buikloop, cholera, typhus, zonnesteek en de daaitegen te nemen maatregelen, maar vooral ook dat hij weet door welke verschijnselen deze ziekten zich openbaren De noodzakelijkste kennis kan den soldaat in weinige uren tijds worden bijgebracht. Dit zou wel een verzwaring van den dienst der dokters zijn, maar tevens van onberekenbaar voordeel en belang. Daarom was ondergeteekende aangenaam verrast, toen hij in de openings zitting van het 1ste Internationale Congres voor reddiugswezen te Frankfort op den lOdeu Juni van dit jaar, uit den mond van een verte genwoordiger der regeering bij zijne welkomstrede hoorde, dat de regeering het plan heeft in alle scholen dit onderricht omtrent eerste hulp in te voeren. Naar wij hopen zal binnen niet al te langen tijd de algemeene invoering van dit nuttig en eindelijk als noodzakelijk erkend onderricht plaats hebben. Dan is in de toekomst niet alleen bij ongelukken in tijd van vrede, maar ook den strijdenden soldaat te water en te land in het eigen vaderland of in den vreemde en in de koloniën de „eerste hulp" verze kerd. De soldaat heeft dan de zekerheid, dat naar menschelijke moge lijkheid voor hem in geval van verwonding gezorgd wordt en hij heeft de geruststelling in geval van nood voor zichzelf te kunnen zorgen, eene omstandigheid die niet te licht mag geteld worden. Is dus op zulke wijze de voorloopige hulp aangebracht, dan kan het transport der gewonden van het geveehtsveld naar de verbandplaatsen gemakkelijker geschieden, als wanneer de ziekendragers zich nog eerst met het verbinden op het geveehtsveld moeten bezig houden. Moge de hoop, dat in de hoogere klassen van alle scholen, ook die van meer uitgebreid lager onderwijs, de kinderen van ons volk zullen worden onderwezen in de ziekenverpleging, spoedig in vervulling komen! Moge ook de regeering ertoe besluiten om de door den dienstplicht in geval van oorlog gedunde gelederen der particuliere ziekenverplegers aan te vullen door zelf roodekruisafdeelingen op te richten, bestaande uit bij de mobiliseering opgeroepen ziekenverplegers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 625