Van Vreemde Legers» Frankrijk. Manoeuvres in de Alpen. De „France Militaire" geeft de volgende critiek op de onlangs door de 28e infanterie-divisie gehouden manoeuvres in de Alpen. Infanterie. "VVat aangaat de details der infanterie-manoeuvres valt niets bizonders op te merken Niettegenstaande de pogingen van tal rijke scheidsrechters werd niet voldoende aandacht geschonken aan de vuuruitwerking. Te snel verloop verandert, in het bizonder in berg achtige streken, het geheele karakter van een gevechts-oefening. Is in het gebergte een stelling oordeelkundig gekozen, dan is ze in front doorgaans onneembaar; de moeilijkheden om de stelling te naderen wor den belangrijk verhoogd door het vuur, waaraan de vijand, tengevolge van gedwongen langzaam voorwaarts gaan, langer blijft blootgesteld, en vandaar de noodzakelijkheid om ter bedreiging der flanken op de vleugels te manoeuvreeren. Wordt geen rekening gehouden met de vuuruitwerking, dan zal aan de eene zijde voor de actie op de vleugels geen voldoende tijd beschikbaar zijn om ze te doen gevoelen, terwijl aan de andere zijde de verdediger niet in staat zal zijn om met daarvoor reeds opgestelde troepen een tegenaanval te doen. Zoodoende ontaardt het gevecht vaak in een front-actie en soms zelfs ziet men bij een van beide partijen het centrum voorwaarts gaan terwijl de vleugels niet in staat zijn te volgen. Voorbeelden van een dergelijk verkeerd optreden boden bovenbedoelde manoeuvres en wel voornamelijk in het begin. In het gebergte is de invloed der beweging meer merkbaar dan in de vlaktehet beslissende resultaat wordt gewoonlijk slechts verkregen door concentrisch vuur en door ernstige bedreiging der gemeenschap, wat meestal veel moeite en tijd vereiseht; en het zou aanleiding ge ven tot verkeerde voorstellingen wanneer niet voldoende tijd gegund werd om de vereischte bewegingen uit te voeren. Gedurende het ver loop houdt het vuur den vijand aan zijn stelling, maar slechts zelden zal het voorkomen dat het vuur alleen voldoende is om een beslissing te verkrijgen en zulks tengevolge van de natuurlijke sterkte van der gelijke stellingen. Vuur en beweging moeten daarom samengaan en rekening gehouden worden met de uitwerking van het eerste, wat tijd geeft voor ontwikkeling der beweging en dat natuurlijk altijd de'aan val der voorwaarts schrijdende troepen moet steunen. Cavalerie. Aangaande het gebruik van cavalerie in bergterrein werd opgemerkt dat men in bergterrein de cavalerie niet mag gelijk stellen met bereden infanterie op muilezels. Het gebruik van cavalerie kan zeer loonend zijn, maar slechts in zeer bizondere gevallen, terwijl in zoo'n geval de paarden bizonder in acht genomen dienen te worden, om te voorkomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 627