- 1291 - patronen worden verpafr, zonder meer dan vroeger te raken. Wordt voor hen thans het verkorte geweer of de karabijn ingevoerd, dan graag! Overal wordt de nadruk gelegd op de liggende houding en nu vraag ik mijzelf af, of in onze terreinen wel in die houding geschoten zal kunnen worden en of het niet beter ware geweest het zwaartepunt te leggen in de knielende of zittende houding en ook het vuren instaande houding wat meer te beoefenen. Vooral omdat het gevecht tegen den Inlandschen vijand waarin dus ook op deze wijze moet geschoten wor den geen liggende aanvalshouding kent. Het getal van 215 scherpe patronen per man en per jaar komt mij absoluut onvoldoende voor. Wil men werkelijk goede schutters vormen, dan moet over drie- viermaal zooveel munitie beschikt kunnen worden; al dat gepruts met exercitie-patronen en in de lucht is uit den booze. Wanneer kan een man nu bijv. eens vuur van eenige minuten achter elkaar beo fenen iets wat in moderne gevechten toch zeker regel zal zijn! Ik weet wel, dat kost geld aan munitie en aan versleten loopen; véél geld zelfs. Maar is het behoud onzer koloniën ons ernst, dan mo gen aan de schietvaardigheid van het leger géén hinderpalen in den weg gelegd wordenelke cent daaraan uitgegeven is in het rechtstreeksch belang van den handel, van ons volksbestaan. Ook het bedrag, beschikbaar voor premiën komt mij beslist onvoldoende voor. Juist waar de oefeningen om een mechanischen aanslag te berei ken zoo geweldig taai zijn en daarbij reeds groote wissels op het geduld en de ambitie van den man getrokken worden, juist daar moet men met een hulpmiddel dien lust te allen tijde kunnen opwekken, waartoe eene kleine geldelijke belooning het beste werkt JJaarom moet m. i. de com pagnies-commandant over een behoorlijk bedrag kunnen beschikken en nietzooals nu met centen en halve centen moeten werken. Het schietvoorschrift is onduidelijk geredigeerd, bevat hier en daar on nauwkeurigheden en tegenstrijdigheden en is voor wat betreft de be handeling van het geweer als vuurwapen absoluut in strijd met het Exercitiereglement le gedeelte, 't Gevolg is verschil van opvatting en uitvoering; een gevoel van onzekerheid bij den man, die het nooit goed doet, en gebrek aan vertrouwen. Dit euvel kan en moet zoo gauw mo gelijk weggenomen worden, wantzooals de schrijver in de Javabode terecht opmerkt: „vertrouwen verzekert voor drie vierde de overwinning En bij degenen, die deze methode met ernst en toewijding hebben onder wezen, bij degenen die in de gelegenheid waren de resultaten van dat onderwijs van nabij te zien, bij hen moet deze methode vertrouwen wekken, want de resultaten zijn werkelijk verwonderlijk. Eindig ik met datgene, waarmede ik had moeten beginnen, n.l. met de wenschelijkheid van een schietschool in Indië te bepleiten. Het is een schande voor Indië, een schande voor de Nederlandsche natie, dat wij hier voortsukkelen zonder datgene, wat nagenoeg alle legers erkennen als te zijn de eenige weg om goede instructeurs te vormen, de eenige weg om de techniek van het schieten tot in den grond practisch en theo retisch te bestudeeren. En juist in ons flink beroepsleger, waar meerdere gevechts-waarde het minder aantal troepen moet opheffen, daar moet die schietvaardigheid tot haar maximum worden opgevoerd. En dat kan volgens de legenwoordige methode maar boven al „door de oprichting van een schietschool".

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 651