1294 Engeland, noch Italië, noch Spanje, van waar sporadisch ons berichten over proeven met luchtschepen bereiken, beschikken op dit oogenblik over truikbare verkenners. Wol het beste bewijs, dat men daar thans doordrongen is van de gebrek kige kennis en gemis aan ervaring op luchtvaartgebied, is te vinden in de groote angstvalligheid, waarmee de proeven en resultaten overal ge heim gehouden worden. En velen zullen zich nog herinneren dat in September 1906 Duitsrhland een olficier, Kehler, naar Julliot den bouw meester van de Lebaudy zond om bij hem een dergelijk vaartuig voor 1] millioen te bestellen, welk aanbod begrijpelijk minzaam van de hand werd gewezen. Sedert neemt de bekende Maj. v. Parseval proeven met een motorballon, waarvan medegedeeld wordt, dat het legerbestuur thans eerst doende zoude zijn te onderzoeken of hij aan de gestelde eischen voldoet. (1) Al dien tijd en ook nu nog verheugt Frankrijk zich in het bezit van strategische verkenners, tegen wie niemand iets vermag. Brak thans een oorlog uit met Duitschland, dan is het ondenkbaar, dat men in Parijs wederom zoo onkundig zou zijn omtrent de-groepeering der strijdkrachten als in '70. De kans, dat iedere operatie zoodra zij een begin van uitvoe ring gekregen heeft, den Franschen onmiddellijk bekend wordt, zal op de Duitsche legerleiding even deprimeerend werken als zij bij de tegenpartij het moreel zou verheffen, om nog niet eens te spreken van de gunstige gele genheid die de volledige kennis van 's vijands krachtsgroepeering biedt, om tot het strategisch offensief over te gaan. Het schieten uit ballons is een punt gretig geëxploiteerd door vele schrijvers om de afgrijselijkste verbalen op te disschen. Naar courantenberichten melden zou de République, het eerste van het viertal luchtschepen, dat na de verdwijning v/d. Patrie op stapel gezet werd, om verdeeld over de grensvestingen de strategische verkenning der Fransch-Duitsche grens op zich te nemen uitgerust zijn geworden met verticale schietkokers. Het kan niet anders dan naar den zin der Franschen zijn, dat der gelijke geruchten verspreid worden, immers de angst, die de luchtsche pen nu reeds inboezemen, kau er niet dan door verhoogd worden en hun moreele werking, die in den oorlog toch reeds groot zal zijn, neemt er allicht nog door toe. Niets is voor den troep vreeselijker dan een gevaar, waartegen men niets vermag, daarvan zijn vele voorbeelden, men denke slechts aan de grond- en watermijnen. In den oorlog tusschen N. en Z. Amerika was de beplanting van een terreinstrook met vlaggetjes voldoende om den aanvaller het voortgaan te beletten. In den Krimoorlog zag de aanvaller leege teertonnen voor torpedos aan en van een door dringen af. In hoeverre zijn de luchtschepen als wapen te vreezen? Dat hangt af van de beantwoording van de volgende vragen. a. kan men op de een of andere manier zonder het schip en be manning in gevaar te brengen met een behoorlijke tref kaus projectielen, die een voldoende uitwerking hebben, op den vijand doen neerkomen. b. kan een luchtschip een voldoende munitie-uitrusting mede u;mtn. 1) Ook in Italië zou men thans zoover zijn, dat onlangs de minister van Oorlog een tocht per motorballon kon medemaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 654