1300 De November-aflevering van hetzelfde Maandblad brengt een zeer in teressant artikel van J. van Roon De Topographische Dienst in Ne- derlandsch-Indië als bestuursmiddel", waarin er op gewezen wordt, dat hoewel rekenend te behooren on-"er het Departement van Oorlog, dié dienst zeer belangrijke vruchten afwerpt voor het Bestuur, de Wetenschap, de particuliere Nijverheid, enz. De tegenwoordige sterkte acht S. ten eenenmale onvoldoende. Met cijfers toont hij aan, dat 't ongeveer het zelfde zou zijn, als in Nederland aan éen persoon werd opgedragen het Land in kaart te brengen (aannemende dat er geen kaarten van Ne derland bestonden) en te zorgen dat de afgeleverde kaarten niet ver ouderden. Hij wil niet te ver gaan in zijn eischen, maar acht 2 nieuwe brigades voor Java 1 voor Sumatra, 2 bijhoudingsbrigades en een kleine aanvulling voor Atjeh en Sumatra's Oostkust dringend noodig. De totale kosten, met die voor enkele andere verbeteringen worden geschat od f 300,000 per jaar. Luitenant S. Schilderman protesteert in de Militaire Gids, October, te gen het coquetteeren met den algemeenen wereldvrede en het gekir der vrededuiven. Hij doet dit in een artikel: „De oorlog een noodzake lijkheid" aan de hand van Professor Steinmetz's werk: „Die Philoso- „phie des Krieges", waaruit wij citeeren „Die Niederlander, Epigonen ihres grossen Zeitalters, sind schon ein „paar Jahrhunderte lang bequeme, gemachliche, etwas weiche Leute ge worden, eingefleischte Individualisten in jeder Richtung. Ihre Ironie „verhindert sie die Dinge so recht ernst zu nehmen. alles sehr un- schuldig, es schadet keinem Menschen, desshalb könnte es lange so „bleiben. Aber ein Ausfluss dieser Neigung ist auch die schlaffe, unge- „nügende Yorbereitung zum Kriege; recht viele glauben so gerne, dass „die Kriege schon aus der Mode gekommen, die Rüstung eigentlich schon „überflüssig sei. Der erste beste Krieg, in den die Niederlander ver- „wickelt werden, wird sie unsanfterweise eines anderen belehren und „mehr als irgend etwas anderes vermochte, dazu beitragen, sie einer „neuen grossen Periode zuzuführen. Das Jahrhundert ihrer unaufhörli- „chen Kiimpfe machte sie gross, dio zu lange Friedensperiode erschlaffte „ihre gute Anlage, neue Kiimpfe werden sie aufs neue stahlen". „Laat Nederland zich dit voor gezegd houden" voegt de schrijver van het Militaire-Gids Artikel hierbij. HuldeProfessor Steinmetz Bravo! Schilderman! Verder bevat deze aflevering o. m nog een artikel Duitsche of Zweed- sche gymnastiekdoor W. P. Hubert van Blijenburgh, welk laatste stel sel door S. verdedigd wordt. Het stuk, hoewel polemisch en nog al per soonlijk tegen een van S. 's bestrijders, bevat veel wetenswaardigs. De daarbij gevoegde tabel en reproducties naar photographieën geven een zeer gunstigen indruk van het Zweedsche gymnastieksysteem. 1) Met de tegenwoordige Bterkte kan de hermeting Tan Java eerst over 31 jaar af- geloopen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 660