- 1303 Java", waarvan met medewerking en door tusschenkomst van den Voor zitter der Welvaart Commissie, 200 exemplaren verkrijgbaar zijn gesteld bij het Depot van Leermiddelen te Weltevreden. Aangezien een nauwkeurige kennis omtrent den regenval voor den landbouw van bet grootste gewicht is, zou het uit een oogpunt van alge meen maatschappelijk belang zeer zijn te betreuren, indien het aanwezige materiaal gedeeltelijk ongebruikt bleef liggen. Het is daarom zeer ge- wenscht dat een ieder, die waarnemingen van dagelijkschen regenval ter beschikking heefr, welke nog niet aan het Observatorium werden ge zonden, dit alsnog doet, aangezien deze gegevens, juist vooral door combinatie tot een algemeen overzicht, tot hun recht komen. Ter voor koming van overbodig werk zou men de oorspronkelijke waarnemingsstaten kunnen opzenden, welke na overneming van de gegevens in de daartoe aan te leggen registers desgewenscht terug gezonden kunnen worden. Wil men een afschrift inzenden, zoo worden gaarne de benoodigde for mulieren daartoe door het Observatorium verstrekt. Zij die geen dagcijfers meer ter beschikking hebben, gelieven opgaven te doen van de maand- (eventueel tiendaagsche) sommen van regenval en aantal regendagen en van den maximum val per etmaal voor elke maand. Ook hiervoor kunnen formulieren verkregen worden. In het vervolg zende men in ieder geval dagcijfers. Men kleede zijn opgaven zoodanig in, dat niet-strik', noodige correspon dentie vermeden wordt. De aandacht wordt zoo in 't bijzonder hierop gevestigd, daar het tot dusver in den regel juist een onvolledige opgave van de ligging was, die een zeer tijdroovende correspondentie noodig maakte. Hel" is° de bedoeling om na het binnenkomen van de waarnemingen over 1910 een nieuwe uitgave van bovengenoemd werk het licht te doen zien, waarbij weer een minimum van vijf waarmmingsjaren zal gelden voor het opnemen van een station; doordat dan, behalve waarnemingen van een grooter aantal stations ook meer dagelijksclie waarnemingen ter be schikking zullen zijn, zal de bewerking van het materiaal waaischijnlijk kunnen leiden tot het teekenen van lijnen van gelijken regenval, waar door misschien betrouwbare regenkaarten voor elke maand samengesteld zullen kunnen worden, terwijl tevens meerdere gegevens beschikbaar komen tot het verder uitwerken van droogteperiodeneen onderwerp, zeker niet minder belangrijk dan het voorkomen van regen, voor welks behandeling in meergenoemd werk slechts 67 officieele stations in aan merking komen. Waar de regenval één van de belangrijkste klimatologische faktoren is hier in de tropen, en de omstandigheden voor het oogenblik niet toe laten om ook voor de andere faktoren een begin te maken met uitgebreide waarnemingen (en de bewerking van het daardoor te verkrijgen materiaal), bepaal ik mij er thans toè U allen op te wekken tot medewerking in deze belangrijke aangelegenheid. Voor de bereiking van dit doel zijn ook waarnemingen van andere meteorologische factoren noodzakelijk, te weten van bewolkingzonneschijn temperatuurvochtigheid der luchtluchtdrukwind enz. Zij, die dergelijke waarnemingen op zich willen nemen, hetzij met eigen of met in bruikleen te ontvangen instrumenten, worden verzocht daarvan mededeeling te willen doen, opdat wij kunnen beoordeelen of er een voldoend aantal vrijwillige waarnemers op gunstig gelegen punten

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 663