1310 Dit réveil moet in Indië nog komen, maar zeker is, dat het komen zal. Enkele machthebbers zullen wel tegenspartelen, maar het zal hun niet baten. Achter hen komen in dichte drommen de jongeren. Aan dezen is de toekomst. "Wanneer ik U nu vertel, dat de Overste Graafland al sinds jaren niets meer schreef in de Mil. Gids, waarschijnlijk omdat, wat wij allen al aanstonds bemerkt hadden, ZHEG. niet genoeg op de hoogte was van het legervraagstuk in Nederland, hetwelk in hoofdzaak een politiek vraag stuk is gewordendat de leiding, zooals een ieder bemerkt heeft, sinds dien is overgaan op de heeren Earn en Tbomsom; dat het aanvankelijk wel goed is gegaan met het tijdschrift, doch nu alle lawaai van de eerste jaren wat bedaard is, het aantal abonné's bedenkelijk verminderd is en ten slotte dat naar mij algemeen wordt megedeeld met 1 Jan. 1909 het tijdschrift zal ophouden te bestaan, dan komt 't me toch voor dat Tom my Atkins slecht op de hoogte is en dat men in Indië deze les wel ter harte mag nemen Aan de jongeren is de toekomst. Nu ja, al was 't alleen maar omdat de anderen dood gaan! Ce n'est pas jurer gros! V. Over T. A. nu genoeg. De anonimiteit is tegenover de Redactie opgeheven en er blijken nu verkeerde opvattingen te bestaan waarvan de oplossing veilig buiten het Tijdschrift kan blijven. Red. T. 13 October 1908. Geachte Redacteur. (Wij laten persoonlijke mededeeliugen over de vervanging van den vorigen Redacteur van de Militaire Gids door de tegenwoordige Redactie achterwege). Nu iets over hetgeen in een Militair Tijdschrift behandeld moet wor den. Het woord Vaktijdschrift" zegt eigenlijk niet genoeg. Een vak tijdschrift kan zijn van uitsluitend wetenschappelijken aard; het kan ook dienen tot bepleiting van lotsverbetering van de groep menschen, waar van het 't Orgaan is, dus een onmiddellijk gevolg van de zoogenaamde vakbeweging; in het laatste geval ontaardt het allicht in een klachtenboek. Natuurlijk behoeft in een zuiver militair wetenschappelijk tijdschrift de materieele positie van officieren en onderofficieren niet geheel onbe sproken te blijven; een scherpe grens kan niet getrokken worden, maar dat doet aan het bovenstaande niets af. De lezers en dus ook de uitgevers want hun financieel succes hangt af van het aantal lezers hebben te beslissen, wat in een vaktijdschrift op den voorgrond moet treden zuiver wetenschappelijke verhandelingen of het streven naar lotsverbetering. Wil het vaktijdschrift een zuiver wetenschappelijk karakter blijven dragen, dan zorge de Redactie het niet tot een strijdschrift te maken, dat wil zeggen de Redactie stelle zich boven de verschillende stroomin gen op wetenschappelijk gebied en neme alle bijdragen op, tenzij hierin ernstig gezondigd wordt tegen de eischen van taal, stijl en goede vormen en niet 't minst tegen de Wetten des Lands. Zij neme dus niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 670