1313 De Nieuwe Witte Uniform en onze Financiën. Geachte Bedaeteur, Releefd verzoek ik U plaatsruimte voor het navolgende: Dezer dagen zijn wij verblijd met de afkondiging van liet Koninklijk Besluit van 5 September 1908 no. 39, tengevolge waarvan wij onze witte uniformen den len Januari 1910 buiten gebruik zullen moeten stellen. Met ergernis vraag ik mij af: „Wat be ogt de Regeering er moe om ons, officieren, van wie zij wéét, dat wij met zorg en moeite van ons schamel traktementje moeten rondkomen, ons, leden van een korps amb tenaren, dat haar zoo ontzaggeljjk veel diensten heeft bewezen en aan wie zij dus zoo groote verplichtingen heeft, op eene dergelijke verbitterende wij ze in onze portemonuaie te benadeelen?" Want dat wij onnoodiy benadeeld worden door de invoering van een kleedingstuk, waarom wij nimmer gevraagd hebben, ja, dat bij velen van ons niet eens in den smaak valt, zal haar toch niet onbekend zijn! Waarom zoo vraag ik mij af worden goederen van verouderd mo del uit de gouveraementsmagazijnen net zoo lang verstrekt, totdat do voorraad uitgeput is, zooals met oude schoenen, conserveblikjes, onbruik bare veldfloBschen, sloffen, e.d. het geval is of is geweest? Waarom moet wanneer het haar niets kost-zoo'n belachelijk korte termijn gesteld worden aan hare dienaren om behoorlijke zélf betaalde kleeding géén rommel te kunnen afdragen? Is het soms, omdat de verbetering vun de traktementen van subalterne officieren, waarmede wij bij de zg. „opheffing" van den ontijdig geboren officiersbond werden „lekker" gemaakt, voor het jaar 1909 althans weer op de lange baan is geschoven? En wordt ons soms ter vergoeding van die teleurstelling thans eene nieuwe belasting opgelegd in den vorm van onnatte en onnoodige uitgaven, ter bevrediging van de grillen van eenige ambtenaren, die voor de zooveelste maal weer eens een nieuw jasje hebb n uitgevonden Wij mogen H. M. onze beminde Koningin van de teekening van dit besluit geen verwijt maken; wij kunnen van Haar, die zooveel omhan den heelt, niet vergen dat Zij in zulke détails zou afdalen. Maar wèl hebben wij het recht Hare adviseurs, Hare technische ad viseurs, die betaald worden met een deel van de mede door ons opge brachte belastingpenningen, het verwijt voor de voeten te werpen, dat zij onze belangen geheel verwaarloosd hehben. Nogmaals, wat beoogt de Regeering hiermede! Wil zij ons met alle geweld drijven in de armen van eene vakorganisatie? Subaltern officier. Het zal voor den geachten inzender zeker als balsem op een wonde werken indien hij verneemt, dat ons Legerbestuur bezig is eene wijziging van de gewraakte bepaling te verkrijgen om den tijd van afdragen der witte attila's te verlengen tot drie jaren. Mocht dit om de een f andere reden worden geweigerd, dan pleiten we voor eene gratificatie van 100 gld per officier, als tegemoetkoming in de kosten voor de wijziging der witte kleeding. De Java Bode van 4 Dec. antwoordt op verschillende klachten: Na al het gemopper der officieren over de nieuwe witte uniform kun-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 673