720 dan is zulks een overdrijving, want op Gods aardbodem zijn vele kleuren en de tegenwoordige verrekijkers zijn zeer goed. Wat tegen de eene kleur afsteekt is tegen de andere niet te zien en de eigenschap van het kameleon zal men den troep nooit eigen kunnen maken. Bo vendien, het pronkgewaad van den soldaat is noodig, het bevordert den militairen geest. De soldaat moet zich kunnen voelen. De infanterie wordt vlijtig geoefend in het gebruik van de schop, en in de werkelijkheid zal er ook veel gebruik van gemaakt worden. Bij manoeuvres is zulks echter niet doenlijk als zijnde te tijdroovend en wordt het grondwerk slechts aangegeven. De verslaggever, verheugd een bemerking te hebben, schrijft onmiddellijk aan zijn blad: „de in fanterie weet nog niet voldoende met de schop om te gaan" natuurlijk met de noodige beschouwingen, wat minstens genomen sterk overdreven is. Bij vredesoefeningen wordt de artillerie dikwijls opgedragen een loop graaf te beschieten, die zoo goed aangelegd is dat er heelemaal geen aanwijzing is voor de juiste ligging en uitgestrektheid. Wordt niets getroffen, dan volgen onnoodige en overdreven beschouwingen In den oorlog gaat dit anders en is het eenvoudiger. Dan bestaat de bezetting niet uit planken, maar uit zich bewegende menschen, men kan naderbij komen en verkennen, met de infanterie verkenners vooruit zenden, die in werkelijkheid öf sneuvelen öf met een orde beloond worden in vre destijd echter wordt ieder in de pot gestopt, die zich in de rooilijn ophoudt. De richtinstrumenten der artillerie zijn zeer zeker voor hetgeen ze prestoeren niet ingewikkeld, het richten is voor goed geoefende vredes- batterijen geen te hooge eisch, maar toch zijn die instrumenten te ge voelig voor een behandeling zouals in den oorlog plaats heeft, en vergt het richten te veel van de bediening, zoodra deze aan verliezen blootstaat en ik geloof dat van al deze overdrijvingen bij een langduriger oorlog weinig zal overblijven. Door het algemeen streven naar vordering en volmaking zullen zeker spoedig zelflaadgeweren ingevoerd worden. Ik hoop voor het toekomstige geweer, naast vele andere goede eigenschappen, dat het zeer eenvoudig zal zijn en bestand tegen een slechte behandeling. Een wapen, dat bij een manoeuvre goed voldoet, deugt daarom nog geenszins voor oorlogs- gebruik. Bij manoeuvres wordt dagelijks inspectie over de geweren gehouden maar in den oorlog is daarvoor geen tijd en zal men dikwijls volstaan met alleen de slotdeelen met water af te spoelen. Een geweer dat tegen een dergelijke behandeling niet bestand is, hoe volkomen overigens ook, is een onbruikbaar oorlogswapen. Er zijn grappenmakers, die naar aanleiding van de nieuwste vorde ringen op het gebied der luchtscheepvaart, reeds heele vloten van lucht schepen bouwen en luchtslagen leveren, of uit de lucht dood en verderf op den vijand neerslingeren. Voor verschillende verkenningen zal het luchtschip zeker goede diensten bewijzen, maar overigensallemaal luchtkasteelen. Het is een zeer verblijdend verschijnsel, dat bij ons geen nieuwigheden ingevoerd worden, dan nadat ze in alle richtingen degelijk beproefd zijn. Een langzame vooruitgang is noodig; ik beu de laatste om dat 1) Jammer genoeg:. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 70