DE 1100GERE BEVELVOERING. Wij troffen over de hoogere bevelvoering in het Nederlandsche Leger in de Handelingen van de Eerste Kamer de gedachtenwisseling aan tusschen twee erkende corypheeën der militaire wetenschap: de oud Minister Staal en de tegenwoordige Minister van Oorlog Sabron die ons belangrijk genoeg voorkwam om in eene afzonderlijke bijlage voor onze lezers te verzamelen. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot nadere vaststelling van het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het jaar 1908 lezen we Hoogere bevelvoering in het leger. De ondergeteekende stelt er prijs op, ten aanzien van deze aangele genheid, hieronder zijne zienswijze te doen kennen. Naar zijn gevoelen werd een hoogst nuttige maatregel tot stand gebracht dcor de invoering van een commando over het veldleger en door de indeeling van cavalerie en artillerie bij de divisiën. Daarmede is verkregen, dat, bij het op voet van oorlog brengen van onze strijdkrachten, bij het veldleger al dadelijk in zijn groote onderdeelen de samenhang zal bestaan, welke anders onder moeilijke omstandigheden, nog in het leven moet worden geroepen. De strijdvaardigheid der divisiën kan nu ongetwijfeld grooter worden dan zij tot dusverre was, terwijl, nu de commandant van het veldleger niet eerst op het oogenblik van mobilisatie met zijne taak wordt belast, vermeden wordt, dat op zulk een tijdstip de voor dit commando te bestemmen opperofficier zoo niet moet worden gezocht, dan toch uit eene andere betrekking moet worden geroepen, hetwelk weder verschikkingen in de bevelvoering over andere onderdeelen van het leger zou tengevolge hebben. Ook levert de instelling van het commando over het veldleger in tijd van vrede het groote voordeel op, dat de autoriteit, die deze functie vervult, zich op zijne taak kan voorbereiden en op de opleiding en de vorming der troepen van het veldleger, zijn invloed kan doen gelden. Is door een en ander, naar het gevoelen van den ondergeteekende eene groote schrede voorwaarts gedaan, het ligt voor de hand, dat, bij het tot stand komen van deze verbetering, de werkkring van de inspecteurs der wapens wijziging moet ondergaan. De ambtsvoorganger van den onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 751