UITTREKSEL UIT HET V00RL00P1G VERSLiG HER COMMISSIE VAX RAPPORTEURS. Hoogere bevelvoering Naar van meerdere zijden betoogd werd, ontbreekt tot nog toe aan de Staten-Generaal de gelegenheid om de nieuwe voorschriften voor vredestijd te toetsen aan die voor oorlogstijd. Tevens ontbreken alle inlichtingen omtrent de regeling van de functie van leider der landsverdediging. De meening dat de Souverein ipso jure daarmede belast behoort te zijn, vond geen instemming. Uit het feit, dat de vroegere chef van den generalen staf is overge gaan en behouden blijft in zijn tegenwoordige functie van commandant van het veldleger, schijnt te moeten worden 'afgeleid, dat deze overgang niet inhield het overgaan van hoogeren in lageren werkkring. Men betoogde, dat na den leider der landsverdediging, de chef van den generalen staf de hoogste functie behoorde te vervullen. De tegenwoordige regeling van de functiën van den inspecteur gene raal der artillerie en den inspecteur der vestingartillerie werd aan critiek onderworpen, o. a. op grond van de omstandigheid, dat deze betrekkingen in oorlogstijd niet kunnen worden gehandhaafd. Betreurd werd voorts, dat de goede regel, gevolgd bij het veldleger, dat de commandant en de divisie-commandanten reeds in vredestijd de beschikking hebben over het in oorlogstijd hun toekomende personeel en materieel, voor de commandanten der liniën en stellingen niet is door gevoerd, hoezeer juist het beheer van het materieel en de munitie in zooveel hoogere mate een overwegende factor is voor de goede organi satie en voorbereiding van den oorlogstoestand. Ook zocht men te vergeefs naar eene redelijke verklaring van den titel „inspecteur". Uit de „instructiën" en uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat de inspecteurs niet tot hoofdtaak hebben de taak om te in- specteeren De functie is blijkbaar bedoeld als hoofd vaneenwapen of dienstvak, maar waarom hun dan een verkeerde naam gegeven? Dat de iunetie van plaatselijk commandant weder wordt in het leven geroepen, werd door sommigen afgekeurd. Bij doeltreifende wijziging van het garnizoensreglement zijn, naar hunne meening, deze comman danten overbodig. De betrokken personen zouden veel nuttiger werk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 754