23 Die bevoegdheden hierbedoeld moesten aan de inspecteurs worden toegevoegden dit kon, wilde men de hiërarchie in het veldleger in stand houden, niet anders dan door de inspecteurs voor die taak onder den commandant van het veldleger te plaatsen. Deze commandant beschikt nu over de inspecteurs om er voor te waken, dat in het veldleger de bijzondere wapenbelangen naar den vollen eisch en overeenkomstig de behoeften van den dienst, behartiging zullen blijven vinden, terwijl hij tevens bij wrijvingen en meeningsverschillen omtrent de technische en tactische belangen de leiding zal kunnen geven welke dienstig zal blijken. Op de vraag, hoe de hiërarchische verhouding zal zijn in het stelsel der Nota tusschen de wapeninspecteurs en de commandanten der gemengde divisiën, heeft de samensteller zich niet uitgesproken. Toch is er in dat stelsel, voor een, tegen de hiërarchie indruischende werkzaamheid van de wapeninspecteurs, als deze buiten de hiërarchie van het veldleger staan, en ambtenaren van het Departement van Oorlog zulks zijn, in verhoogde mate kans. De inspecteurs zijn aan het Departement gedacht als de adviseurs van den Minister, zetelende aan het Departement; zij zullen veel meer dan adviseurs, die niet tot het Departement van Oorlog behooren, van dag tot dag het oor hebben van den Minister. Hun invloed kan daarom groot zijn, en het zou aan de verantwoor delijkheid van de divisie-commandanten afbreuk doen indien deze inspecteurs mogelijk op de onderdeelen van hun wapen tot het veldleger behoorende zouden kunnen inwerken. Dit zou, naar de ondergeteekende ten stelligste meent, aan de wezenlijke waarde en den samenhang van de strijdmacht afbreuk doen. De steller van de Nota heeft onder meer de oprichting van gemengde divisiën te recht een hoogst nuttigen maatregel genoemd. Met dat stelsel is ook in de regeling der Nota het behoud van zelfstandige of althans van den commandant van het veldleger onafhankelijke wapeninspecteurs onvereenigbaar. Hun plaatsing onder den commandant wordt dezerzijds als een onver mijdelijke consequentie beschouwd van de oprichting van gemengde divi siën bij het veldleger. Ook in het stelsel door den ondergeteekende ontworpen, zijn de au toriteiten, die in de Nota tot een legerstaf worden vereenigd, de adviseurs van den Ministerde chef van den geueralen staf zal nog meer dan tot dusverre in de ontwerp-instructie is dat duidelijk omschreven—tot taak hebben te waken en te werken voor de eenheid in de legerzaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 773