39 moge ijk kunnen laten geschieden, en als men nu uit het Departement van Oorlog dien geheelen legerstaf weghaalt op het oogenblik van de mobilisatie, dan zal daaruit een verwarring ontstaan, die men met kan overzien. Het is veel beter aan het Departement van Oorlog de orga nisatie zoodanig te maken, dat deze ook in tijden van beroering op gelijke wijze kan doorwerken als in tijd yan vrede. El* mag dan wat meer schrijversper oneel noodig zijn, maar de hoof organen moeten dezelfde zijn Ik kan mij dan ook in geen geval vereenigen met de denkbeelden? door don geachten afgevaardigde uit Noordholland in dit opzicht ontwik keld. Als het stelsel, dat ingevoerd staat te worden, wanneer deze be grooting in deze Vergadering goedkeuring mocht verwerven en Hare Ma jesteit de Koningin zich met de voorstellen mocht kunnen vereenigen, toepassing zal vinden, zullen wij een toestand krijgen, die in alle deelen zeer bevredigend zal blijken te zijn ik zal het woord „goed niet gebruiken - omdat te voren ieder der autoriteiten, die deze instructies hebben uit te voeren en op te volgen, heeft nagegaan of zij goed uit voerbaar zijn. Allen hebben gezegd: zoo behoort het en zoo kan het. Welnu, dan neem ik ten vo'le de verantwoordelijkheid op mij voor de deugdelijkheid van dit stelsel. Wij zullen verkeerd doen met te streven naar het „misschien betere", waarvan een der hoofdbestanddeelen zou wezen een wijziging van de Grondwet. Ik meen, dat wij met dergelijke toekomst-wetsontwerpen, daar waar wij dadelijk moeten handelen, geen rekening kunnen houden. Er is geen werk voor de inspecteurs, zegt de geachte afgevaardigde uit Noordliolland. Geen werk, Mijnheer de Voorzitter? In overvloed, maar zij moeten goed werk leveren. Zij moeten niet hier en daar eens gaan inspecteerenintegendeel, zij zijn het, [die voortdurend voor het belang van hun wapen moeten werken, ook door grondige studie. Zij moeten nagaan, wat in het buitenland voor zulk een wapen geschiedt, wat wij daarvan kunnen gebruiken, welke klippen wij daarbij hebben te vermijden, welken weg wij hebben in te slaan. Hun taak is ook om bijv. wanneer het voor de oplossing van oefeningsquaesties noodig is, te gaan inspecteeren op last van dengene, onder wien zij staan, namelijk van den commandant van het veldleger. De geachte afgevaardigde vraagt, waar de inspecteur van de cavalerie blijft Formeert men geen cavalerie-brigade, dan is die inspecteur z 1. overbodig. Mijnheer de Voorzitter. Bij de door mij voorgestane rege ling is de inspecteur der cavalerie onmisbaar. Men kan namelijk on mogelijk vooruit zeggen, of de cavalerie-brigade al dan niet geformeerd zal°worden. Dit hangt van de oorlogsomstandigheden af; de geachte

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 789