732 kundige moeilijkheden zijn niet grooter geweest dan zulks gewoonlijk het geval is bij oefeningsiochten van dergelijke groote vloten. De vloot toch bestond uit moderne schepen, die slechts een gemiddelde vaart van 10 mijl voeren en had in de havens, die aangedaan werden, voldoenden tijd om machines en ketels na te gaan. Daarentegen waren de grootste moeilijkheden gelegen in de voor ziening in kolen en voorraden, aangezien men besloten had aan de op dracht te voldoen zonder benutting der hulpmiddelen geboden door de havens, die aangedaan zouden worden, dus aangewezen was op den uit te rusten vloottros. Wat in dit opzicht gepresteerd moest worden, blijkt daaruit, dat niet minder dan 200.000 a 250.000 ton steenkolen werd me degenomen, daar men behalve het benoodigde voor de eigen vloot ook kolen voor de beide oorlogshavens aan den Stillen Oceaan en voor Manila en Honohulu beschikbaar stelde. Alleen voor dit transport wer den 21 stoomers ingehuurd van Glasgow, daar Amerika met zijn stoomers en prijzen niet tegen Engeland kan concurreeren. Slechts negen Amerikaausche stoomers, waarvan twee kleine, werden gebezigd voor de kolenvoorziening. De leveringen voor de vloot werden in New-York opgelegd. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat voor den door de linieschepen af te leggen weg van Hampton Roads naar San Francisco van 13772 mijl, 63 zeedagen uitgetrokken waren, waarin de reis ook volbracht werd. Wij zijn overtuigd dat deze vloottocht niet zonder nut voor de verdere ontwikkeling van Noord-Amerika's positie ter zee zal geweest zijn, en voor het officierskorps een riike bron van leering en ervaring gewor den is, die de marine ongetwijfeld ten goede zal komen. Neue Mil. BI. Bnd. 72-18 Yereenigde Staten. Vliegmachines. Het departement van oorlog in de Yereenigde Staten heeft een con tract afgesloten voor de vervaardiging van 3 aeroplanes, bestemd om plaats te nemen in de uitrusting van het Amerikaansche leger. Een dezer aeroplanes, in staat om 2 man te dragen, zal f 62,000 kos ten en moet in 200 dagen geleverd worden. De gebroeders Wright, die deze machine zullen bouwen, zijn er twee jaar geleden in geslaagd met een aeroplane in een kring 38 K. M. af te leggen met een snelheid van 60 K. M. per uur. De afstand werd in 38 minuten afgelegd. De motor was maar 16 P K. sterk. Het contract bevat de bepaling, dat de proef tocht een uur moet duren. De tweede aeroplane zal door Herring gebouwd worden, die eveneens de uitvinder is van verschillende machines, die goede resultaten gaven. De aeroplane moet in 185 dagen klaar zijn, zij zal f 50,000 kosten. Het derde contract werd gesloten met Scotte, van Chicago. Deze aeroplane, waaromtrent geen bijzonderheden worden gegeven, zal slechts f 2500 kosten en in 6 maanden klaar zijn. Indien de te nemen proeven afdoende de bruikbaarheid aantoonen, zal er, denkt men, aanstonds een geheele vloot van die luchtschepen besteld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 82