742 niet alleenlijk vele doodslagen en nederlagen ontstaan, maar gebeurt ook, dat een eerlijk en vroom soldaat van zoodanigen boosaardigen en moedwiligen geest uitgeëiscbt en in duel beroepen zjjnde, dikwijls genoodzaakt wordt tegen zijn wil, dank en gemoed in duel te treden, zoo bij anderszins bij de reputatie van een eourageus soldaat blijven en bij zijn medemakkers voor gean couljon begeerd geacht te zijn en daar enboven wel in het ongelijk vervalt, dat hij zijn evennaasten bloed stort, of zelf van zijn leven beroofd werd; en alzoo wij daarom de voorzegde duellen en zoodanige lichtvaardige provocatiën van gevechten achten een zaak, die gruwelijk is, zoo is, dat wij, om tijdelijk (d. i. bijtijds) hierin te voorzien en te voorkomen de verdere onheilen en bloedstortingen, die uit de voorzegde duellen zouden mogen resulteeren, verboden en geinter- diceerd hebbengelijk wij verbieden en interdiceeren mits deze alleu en een iegelijk van wat staet en conditie of qualiteit hij zij en alhier in India 't zij in of buiten den dienst van de Compagnie onder ons gezag en gehoorzaamheid is sorteerende, iemand in duel te roepen, veel min uit te gaan om met iemand lijf om lijf te vechten, op poene dat die bevonden zal worden zich ter contrarie deze ouzen plakkate vergrepen te hebben, dadelijk van alle zijne honorable qualiteitenbedieningen en traktement zal worden gedeporteerdzonder daartoe te eeniger tijd wederom geadmit teerd te mogen ivorden en dat geen qualiteit of bediening hebben als ondien stig en niet waardig de wapenen te hanteeren van de militie verjaagd en daarenboven, dat iemand, kennis bekomen hebbende van een geaccordeerd en voorgenomen duel, hetgeen dadelijk aan zijne hoogere officieren zal aandienen, ten einde alle bloedstortingen zooveel mogelijk worde voor komen en geprevenieerd, op poene, dat die bevonden sal ivorden daarin gedifficulteerd te hebbengehouden en gestraft zal worden als oorzaak van zulke onheilenzou uit het voorzegd duel zoo mogen gecauseerd worden. Belasten en bevelen overzulks onzen advocaat-fiscaal en baljuw op de observantie van dezen onzen plakkate goed regard te nemen en tegen de contraventeurs van dien op de poene daarin vervat te procedeeren, alzoo wij zulks tot welstand van deze republiek alzoo bevinden te belmoren. Voorts teekenen wij hierbij aan, dat in het nieuwe, nog niet ingevoerde doch reeds een tiental' jaren geleden vastgesteld, nieuw Wetboek van strafrecht voor Europeanen gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden is bedreigd tegen iemand, die een ander tot eene uitdaging tot tweege vecht of tot het aannemen van eene uitdaging, waarop een duel volgt, aanzet of eene uitdaging overbrengt. Van ten hoogste vier maanden of geldboete van f 450 tegen hem, die iemand in het openbaar of in tegen woordigheid van derden verwijt of bespot omdat hij niet tot een duel heeft uitgedaagd of eene uitdaging heeft afgewezen. Wordt bij het duel geen lichamelijk letsel toegebracht, dan is de straf ten hoogste zes maanden, anders ten hoogste drie jaren of indien de dood volgt, zes ja ren en indien op leven en dood is geduelleerd ten hoogste twaalf jaren. Nog strenger is de straf, d. w. z. de bepalingen omtrent moord, doodslag of mishandeling worden toegepast, ndien de voorwaarden vooraf niet zijn vastgesteld of het duel buiten tegenwoordigheid van getuigen plaats vindt. Getuigen en geneeskundigen, die een tweegevecht bijwonen, zijn in het algemeen, indien de voorwaarden zijn geregeld en zij daarvan geen afwijking toelaten, niet strafbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 92