755 - „Met do thans in Indië geldende voorschriften omtrent de bestrijding van mallens is men evenwel geheel afhankelijk van den goeden wil van den eigenaar der zieke dieren. Het is begrijpelijk, dat onder zulke om standigheden, met welke hulpmiddelen en volgens welke methode ook, in den regel tegen deze ziekte bitter weinig is te doen. Gelukkig zijn bij het leger de omstandigheden gunstiger. En daarom zou ik het niet verantwoord vinden, indien men daar de malleïne ongebruikt liet. Immers reeds thans heeft ze ons zeer goede diensten bewezen (schrijver doelt hier op de gunstige resultaten van de malleïnisatie bij de bestrijding van mallens bij de treinpaarden te Ba'avia in 1904). Indien mocht b ijken, dat de bezwaren verbonden aan de methode H. en de II., te belemme rend zijn voor den goeden gang van den dienst, dan zou dit geen reden zijn het gebruik der malleïne geheel te verwerpen, maar om naar ver mindering dier bezwaren te streven. Wat in deze gedaan kan worden, moet de ondervinding ons leeren." Ieder, die belang in het onderwerp stelt, wordt naar de oorspronkelijke artikels vei wezen. Beknopt Overzicht van Proeven en Oefeningen b/h. Wapen der Art. in 1907. Van dit beknopte overzicht een nog beknopter te geven, heeft geen waarde. Wel krijgt men bij 't doorbladeren den indruk, dat veilig nog een en ander onvermeld had kunnen blijven. Wat voorredenis er otn aller lei onbeduidende materieel-wijzigingen aan de vergetelheid te ontrukken? De vivisectie op den 7 c.M. A. Mr. is nog niet afgeloopen, tegenwoordig blijkt 't beestje aan een paal te liggen. Als vermeldenswaard valt o. a. nog op het voorloopig gunstige resultaat om de vuursnelheid van het kanon van 7 c.M. L. A. te verhoogen. Met het oog op 't groot aantal bij de vesting-art. van deze soort vermoedelijk nog voor langen tijd aanwezige vuurmonden, is 't zeker niet van belang ontbloot, wanneer 't zou gelukken bij behoud van de stevigheid der affuit de vuursnelheid blijvend 2 maal zoo groot te maken. Verder blijkt de munitievoor raad van de veldbatterij van 447 op 583 schoten te zijn gebracht door eenige eenvoudige veranderingen in de munitie-voorwagens. Een belangrijke verbetering waar, door 't terug gaan van 6 op 4 stukken per batterij oorspronkelijk een 200 tal schoten moesten vervallen, welke nu tot op 70 zijn teruggebracht. Van Al u mi n i um b e s 1 ag voor lederwerken blijkt voor goed afgezien. Dit metaal is, hoe aanbevelenswaard door zijn lichtheid, nu eenmaal niet bestand tegen ons vochtig tropenklimaat. Zoo heeft ook de art. af moeten zien van het gebruik van Al. tijdschok- buizen bij het snelvuurgeschut en is men tot Mg. teruggekeerd. Of hier electrolytische werking de hoofdoorzaak van het bederf was, dan wel het feit dat Al. in het algemeen met ons tropenklimaat op kwaden voet staat, doet aan 't ongunstige eindresultaat niets af. Zoo schijnt ook het klimaat de schuld te zijn, dat voortaande laden niet meer gevernisd maar geolied zullen worden. Voorloopige proeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 105