820 Laat het onderricht in Breda en Kampen zoo zijn, dat de jonge offi cieren voldoende beslagen hier aankomen, om zelf hun weg verder te vinden, Yooral die eerste twee jaren in Indië valt er voor hen zooveel te leeren om hen voor hunne betrekking geschikt te maken, dat we ons van extra studies niet al te veel moeten voorstellen. Dus weg met die garnizoens-cursussen. Maar daar tegenover wat meer belangstelling in de omgeving; het middel daartoe—verschaft door het Bestuur. Een troep naar Flores, goed. Hier heb je wat we ervan weten en waarop je vooral moet letten. "Wat niet klopt of verkeerd is, aanvullen of verbeteren, dan geven we over een jaar een nieuw boekje. Jelui naar Ceram! hier, iets van de hoofddialecten en de volksinstellingen. Zelfde opdracht als voor Flores. Ja, het lijkt een reuzenwerk, omdat er nog zoo weinig is, maar dat is toch geen reden om er niet aan te beginnen, vooral omdat Binnen- landsch Bestuur en het Politiewezen er ook zoo ontzaglijk veel aan zullen hebben. Doch laten we liever naar het einddoel zien. Meerdere kennis van de landen en volken, waaronder we werken, en daardoor meerdere waardeering, beter werk. Zie eens, waarde C. ik ken tal van mannen die zich heel wat moeite hebben gegeven om de taal van de omgeving, waarin zij geplaatst waren, te leeren spreken, maar die zich er nimmer voor zullen laten vinden om akte-examens daarin te doen. "Wie wordt nu beloond? De tegenwoordige akte-examens worden door velen afgelegd uitsluitend om de premie. Aan de taalkennis van dien enkeling, die ook nog eene Javaansche, Soendasche of Boegineesche akte heeft gehaald, heef't de gemeenschap niets. Maar wel aan iets, dat de Staatsdienaar den' weg doet vinden in de vreemde omgeving, waarin hij elk oogenblikkan geroepen worden, om op te treden. Als een officier naar Celebes of Atjeh óf Bali moet, zal er maar een hoogst enkele zijn, die de peperdure woordenboeken of een lijvige de Hollander" aanschaft of meeneemt. Yoor dien korten tijd!— Kom het maar zoo gewaagd!Ligt daarin niet een bron van veel onoordeelkundig, onverklaarbaar, onhandig optreden We- hebben noodig gidsen voor de verschillende deelen van onzen archipel. Gidsen in taal, land en volkenkunde -) en die zullen meer nut afwerpen, dan de bepleite akte-examens mits ze onder ieders bereik worden gebracht. A. van Hengelo. 1) niet het Legerbestuur, maar de Regeeiing. 2) Men werpe mij niet \oor dat ik dan maar de lectuur daarover moet nalezen. Die is overal verspreid en lang niet onder ieders bereik. Zeker, in de archieven liggen wel lijvige nota's, maar wat de civiele of militaire ambte naar moet weten als richtsnoer bij zijn optreden, dat is niet zoo daaruit gelicht en ge meen goed gemaakt. Circulaires zijn onhandig van vorm, goed voor de boekenkast maar niet voor gebruik buiten. Want ik wil, dat die gidsen" ook de trouwe gezellen blijven van de bezitters; dan alleen hebben zij nut. De Lichamelijke en Militaire Opvoeding der Japansche Jeugd op School. Japan dankt ten deele de overwinningen in de oorlogen van 1894 '95 tegen China en van 1904-'05 tegen Rusland aan de uitstekende licha-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 170