Van Vreemde Legers Frankrijk Kapitulanten. Om zoowel de manschappen te bewegen tot het doordienen alsook om vrijwilligers te krijgen voor drie, vier en vijf jaren dienst, verschijnen talrijke artikelen van officieren in de bladen. Een bijzonder eigenaardig artikel vinden we in „la France Militaire" van 4 Februari. Nadat de schrijver eerst heeft betoogd, dat de tot nu toe aan de kapitulanten aangeboden voordeelen onvoldoende waren om hen het doordienen aanlokkelijk te maken, noemt hij een der voornaamste hinderpalen, dat de verwanten ongenegen zijn om een jongen man, die zijn deel bijbrengt tot onderhoud der familie, langer af te staan dan de wet het vordert. Schrijver acht het daarom noodig dat niet alleen den kapitulant zelf meerdere voordeelen worden verleend, maar ook aan de vaders c. q. het hoofd van het gezin. Onder de acht voordeelen, die den kapitulanten opnieuw waren te verleenen, zijn ook twee medailles, waarvan de eene nieuw in te stellen en als „militaire verdienste" reeds na 5 jaar diensttijd wordt verleend, terwijl elk onderofficier na 15 jaar dienst recht heeft op de „Militaire Medaille". De origineele gedachte om den vader te beloonen, wordt op de vol gende wijze uitgewerkt: belastingvermindering of vrijstelling, eene onder steuning voor den tijd, dat de zoon bij het leger dient, het recht om voor hem 14 dagen verlof te krijgen gedurende den oogsttijd, behalve nog de aan hem toegezegde 30 dagen verlof. Bij deze materieele voor deelen nog de volgende eerbewijzingen vermelding van de namen van vader en zoon op het eerebord in de raadszaal van het stadhuis en het verleenen van eene eeremedaille aan het hoofd van het gezin in zilver bij een dienstnemen van 3 jaar, in verguld zilver bij 4 jaar en van goud, wanneer de kapitulant 5 jaar diensttijd bij het leger heeft volbracht. (N. M. B. No. 16.) Frankrijk. Proeven met een Nieuw soort Brood. In Rouaan wordt een nieuw soort brood aan den troep verstrekt, waarmede men zeer ingenomen is. Het is van meel gebakken, dat door vrijen aankoop wordt verkregen. Ongeveer 675 gram zwaar, lijkt het heelemaal niet op de „kleibommen"het brood is van eenigszins lan gen vorm, de korst is smakelijk, het kruim vast en wit; verder brengt

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 184