837 of van den geneeskundigen dienst en de chef van de intendance afdeeling van den Generalen Staf. De minister van Oorlog is voorzitter, bij zijne afwezigheid de onderstaatssecretaris. Beide laatstgenoemden heb ben geen stem x). De Legerraad wordt minstens driemaal per half jaar bijeengeroepen. Het doel is om hare meening te kennen te geven omtrent de haar door den minister van Oorlog voorgelegde, het leger betreffende vraagstukken. Streffleur's Mil. Zeitschrift No. 4). Duitschland. Het Scherenfernrohr. Het Scherenfernrohr is samengesteld uit 2 oeulairen en 2 kijkerbuizen van ongeveer 50 c.M. lang, aan het uiteinde waarvan de objectieven. Deze buizen zijn beide draaibaar om de optische as van de oeulairen en kunnen dus in eiken gewilden stand ten opzichte van elkaar gesteld worden. De twee uiterste standen zijn de volgende: 1. De twee kijkerbuizen zijn horizontaal. De objectieven zijn dan op maximum afstand van elkaar d. i. ongeveer één meter; als gevolg van dezen afstand geeft het beeld dat men ziet een sterk relief, het is dus een sterioscopisch beeld, waarin men de diepte goed kan onderscheiden. 2. De kijkerbuizen zijn verticaal geplaatst en zoo dicht mogelijk bij elkaar; zij zijn dan evenwijdig en de objectieven op minimum afstand gelijk aan den afstand der oeulairenbij dezen stand is men in staat het terrein gade te slaan, terwijl men zelf achter een dekking, b.v. muur of terreinverhooging staat. Het Scherenfernrohr wordt op een drievoet geplaatst. Elke batterij is met zulk een „scharnierenden prismakijker" uitgerust, terwijl elk instrument in een van de oeulairen een micrometer verdeeling heeft om de springhoogte der projectielen te kunnen meten. (Revue dl Infanterie). 1) Cursiveering en spatieering zijn van ons. In verband met de beschouwingen van de Nederlandsche Pers over de Raad van Defensie kwam het ons belangrijk genoeg voor deze, hoewel zeer beknopte mededeeling, ook te plaatsen. In den Algemeenen Raad wordt het burgerelement gemist, dat men in Nederland gemeend heeft erin te moeten opnemen, o.i. toegevende aan een drang naar controle, uitgaande van de democratische partijen. Al aar het typeerende is, dat de Raad vergadert met de ministers en stemt zonder hen; noodzakelijk om de meeningen gescheiden te houden. "Welke het Leger betreffende vraagstukken aan den Legerraad moeten worden voor gelegd, vinden we niet vermeld. Om de gedachten te bepalen en dit lichaam eens vor mende uit de bij ons aanwezige, zooveel mogelijk gelijksoortige elementen, zouden we dan krijgen, do ministerieele verantwoordelijkheid voor een oogenblik er buiten latende: Den Legercommandant, den Chef van het Secretariaat, den Chef van den Generalen Staf, den Chel van de Intendance (welke in Italië blijkbaar onder den Generalen Staf staat) en de brigadecommandanten. Wanneer dan zulk een raad goed voorbereid kan werken, stellen we ons toch wel een groote practische waarde daarvan voor, al was het alleen, dat door eene mondilinge gedachtenwisseling spoediger tot eene oplossing is te komen, dan langs schriftelijken weg. Of de instelling is ontstaan onder drang der volksvertegenwoordiging valt uit de be schikbare bronnen niet uit te maken toch eischt ze onze belangstelling. (Bed

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 187