842 tegenwoordigen werkkring behouden, n.l. de voorbereiding van oudere kapiteins tot bataljons-commandant; de opleiding der titulaire kapiteins geschiedt daarentegen in de militaire districten zelf, welke daartoe een eigen schietcursus oprichten elk voor 20 a 30 deelnemers. Daar in den Russisch-Japansehen oorlog de gebrekkige voorbereiding, hoofdzakelijk der compagnies-commandanten aan het licht trad, heeft zich in het vorige jaar het „Comité voor Troepenopleiding" ernstig bezig gehouden met de vraag, hoe deze toestanden te verbeteren. Over de middelen om daartoe te geraken bestond verre van overeenstemming; een gedeelte vond de oefening der titulaire kapiteins bij den troep zelf aanbevelenswaardig, terwijl een ander gedeelte voor de oprichting van cursussen was, waarbij de titulaire kapiteins grondig opgeleid zouden worden voor hunne veelomvattende taak als compagnies-commandant. Zoo werd o. a het voorstel gedaan tot vijfmaandsche cnrsussen met uit gebreid programma Ben cursus van zulk een langen duur zoude echter de titulaire kapiteins te lang aan den dienst bij hunne iroepenafdeeling onttrekken en werd daarom besloten voorloopig zesweeksche cursussen op te richten, waarbij echter tegelijkertijd bepaald werd, dat de officie ren, voordat zij met het commando over eene compagnie zullen worden belast, eerst eene proef zullen hebben af te leggen in de meest gewich tige takken hnnuer dienstverrichting. Yan elk infanterie-regiment van 4 bataljons werden voorloopig 2 ka piteins-titulair aangewezen tot het volgen van voormelden cursus, ter wijl het getal deelnemers niet meer mag zijn dan 30; bij grootere deel name moeten de districten meer cursussen gelijk of na elkaar doen houden. Voordat zij met een commando belast worden, moeten de deelnemers bij den troep voldoen aan eenige sebielopdrachtende cursussen houden zich bijna uitsluitend bezig met de praetische opleiding, in het bijzonder de vuurleiding en de tactische opleiding. De theoretische oefeningen (voordrachten, krijgsspel) moeten tot het hoogst noodzakelijke worden beperkt. De leiders van den cursus zullen over een voldoende hoeveelheid scherpe en losse patronen kunnen beschikken, zoodat behalve voorberei dende oefeningen voldoende oefeningen in het school- en gevechtsschie- ten en oefeningen voor opleiding tot instructeur kunnen worden ge houden. De beoordeeling van eiken deelnemer heeft aan het einde van den cursus plaats door eene bijzondere commissie, die uitspraak doet of de betrokken kapitein-titulair den cursus „met goed gevolg" of „zonder goed gevolg" heeft medegemaakt. (N. M. B. No. 14-IS). Rusland. Gezondheidstoestand in het Leger. Yan officieele zijde zijn opgaven over den gezondheidstoestand in het Russische leger in 1905 openbaar gemaakt, vergeleken met die van eenige vreemde legers. De voornaamste getallen zijn in onderstaande tabel aangegeven, waarbij valt op te merken, dat zij slechts betrekking heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 192