LEGERVRAAGSTUKKEN IN DE PERS. De Hoogere Krijgsschool* In de Javct-Bode van 30 Juli schrijft P. Het aantal opengestelde plaatsen voor de hoogere krijgsschool is, op aan drang van den minister van koloniën, gesteld voor het jaar 1908 op acht voor de krijgskundige studiën. Men zal zich afvragen, hoe het komt, dat dit aantal twee grooter is dan de vorige jaren, terwijl de animo om aan het toelatmgs-examen deel te nemen, toch zoo gering was, dat het telkens voor kwam, dat het aantal opengestelde plaatsen niet bezet werd. Naar wij ver nemen, heeft het uitbreiden van dat aantal ten doel om door mindere con currentie te voorkomen, dat goede krachten zich niet durven wagen aan deelname aan het examen. Wij zullen hopen, dat dit doel bereikt wordt, doch wij betwijfelen of zulks wel het geval zal zijn daar niet alleen de concurrentie, maar zooveel andere, voor de meesten meer gewichtige om standigheden, oorzaak zijn, dat velen de hoogere krijgsschool niet willen bezoeken. Aan de bespreking van die oorzaken worden ruim 2 kolommen gewijd. Het veldlevrn heeft den studiezin öf gedoofd öf sterk verminderd, tal van hoofdofficieren zijn er ook gekomen zonder de moeilijke studie, afkeurende raadgevingen van teleurgestelde oud-leerlingen, kostenberekening van den nuchteren zakenman, weinig bevoorrechte positie op financieel gebied als de candidaat eindelijk in het korps is opgenomen, betere positie en bezoldiging van tal van infanterie-betrekkingen, zie daar in enkele regels het l' jstje. Als geneesmiddel worden de volgende recepten voorgeschreven le. Het traktement van de kapiteins van den generalen staf worde gebracht op 500 's maands, terwijl de daarbij geplaatste hoofd- en opperofficieren een toelage krijgen van f 100 's maands. 2e. Elk bij den generalen staf geplaatste officier komt in de ranglijst te staan onmiddellijk boven No. 1 van de promotie van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin de stafofficier tot 2en luitenant bij het indische leger benoemd werd. In Nederland is de generale staf een open dienstvak en maakt men ook promotie bij keuze. Paar °- i- de mensch nog geboren moet worden, waar geen draadje ïjdelheid door loopt, stellen wij bovendien nog voor den stafofficier op den kraag, zoowel van de zwarte, als witte en Atjeh-jas, een gouden patje te geven, waarop de sterren; op de Atjeh jas de krul zooals thans gedragen en op de attila (op de mouw), in plaats van de zwarte, gouden krullen aan te brengen, in verband waarmede dan de thans daarop aanwezige gouden krul kan vervallen. 4e. De aan de hoogere krijgsschool geplaatste leerlingen ontvangen een toelage^ van f 1000 bij aankomst aan en een van f 600 bij vertrek van die inrichting van onderwijs. 5e. Ten einde het eerste verlof naar Europa niet er bij te laten inschieten, zou, op verzoek, aan de leerlingen van de hoogere krijgsschool, na afloop van hunne studiën aldaar, een verlof toegestaan kunnen worden van één jaar op hetzelfde traktement, als zij op de hoogere krijgsschool genoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 196