- 975 op strenger toezicht daarop en waarin het voornemen kenbaar wordt gemaakt om een verzameling te doen aanleggen van alle knoeierijen (zooals bij werving, reëngagement, permissiebriefjes, valsche huwelijks verklaringen van penghoeloe's, verkoopen van kleeding, knoeierij met wachtbeurten, kleeding-reparatie, e.d.) die bij de korpsen bestaan, evenals zulks indertijd is geschied ten aanzien van de menages. Hoewel het geheel uitroeien van knoeierijen in het algemeen, en in Indië in het bijzonder, wel tot de onmogelijkheden zal blijven behooren, zoo gelooven wij toch dat de zware druk van hooger hand in deze veel vermag en langzamerhand aan de meeste ongerechtigheden voor goed een eind zal kunnen maken. Ook bestaat bij het legerbestuur het voornemen om de bestaande vrouwenloodsen, die over het algemeen veel te klein zijn, uit te breiden en beter in te richten, zoodat zij bergplaatsen kunnen bevatten voor keuken gereedschap, enz. terwijl deze bergplaatsen tevens kunnen strekken als ziiplaats of tafel voor vrouwen en ligplaats voor kinderen. Wanneer wij zoo eens alles nagaan wat in den laatsten tijd gedaan en verbeterd is, dan moeten wij wel tot de conclusie komen dat onder vorige legerbesturen de belangen van den soldaat schromelijk verwaar loosd werden en dat de tegenwoordige periode er eene van aanpakken mag genoemd worden. Waar veel gedaan wordt, worden ook vele meeningen in den weg getreden en bestaat meer kans op het begaan van fouten, d. w. z. zal uit den aard der zaak veel critiek worden uitgelokt. Wat echter niet wegneemt dat het goede op den duur zóó naar voren komt, dat het gevoel van dankbaarheid en waardeering steeds meer de overhand moet nemen. De Proef met Surmaamsche Recruten, Zooals onzen lezers bekend, heeft de minister Idenburg als gouverneur van Suriname het denkbeeld aan de hand gedaan, en tet een begin van uitvoering gebracht, om Surinaamsche inboorlingen bij wijze van proef naar Nijmegen te zenden om hen, bij het welslagen der opleiding, daarna naar Indië te sturen, ten einde daar te onderzoeken in hoeverre het tekort aan Europeanen in Surinamers een equivale.it zou kunnen vinden. Yoor zoover ons bekend, is nog nimmer een dergelijke proef genomen in de West-Indische krijgsmacht, waardoor bij welslagen het moederland voor een deel ontlast zou kunnen worden van den plicht om dure Hollanders naar Paramaribo te zenden en zoodoende de stof voor Oost-Indië nog kleiner te maken dan ze reeds is Sommige organen van de Indische pers hebben reeds bij voorbaat een ongunstig oordeel over deze nieuwigheid uitgesproken, hetwelk wij niet kunnen deelen, aangezien de heer Idenburg als oud-officier, in deze aan gelegenheid zeker niet over één nacht ijs zal zijn gegaan en zijn redenen wel zal gehad hebben voor het aanbevelen van de proef. Dat de menschen in Suriname lui en weinig voortvarend zijn, kan moeielijk aangevoerd worden als een motief om hen als Indisch soldaat reeds bij voorbaat van onwaarde t6 verklaren, want hetzelfde gebrek wordt den Javanen aangewreven en toch worden dezen bij duizenden bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 327