979 De militaire medewerker Quidam van het Nieuws van den Dag van Ned. Indië, dit opstel besprekende, geeft het Nederl. leg'rbestuur zelf den schuld van dezen toestand. „Een onderofficier bij het regiment krijgt een soldij van 2 a 2,50 per 5 dagen in handen, d. w. z. na aftrek van alles, ook kleeding en voeding. Die soldij in dus nagenoeg geheel als zakgeld te beschouwen enstand behoeft hij betrekkelijk niet op te houden. Als hij proper voor den dag komt, zijn zaken doet, studeert en een goed gedrag be- too it, is iedereen tevreden. Verdere maatschappelijke verplichtingen heeft hij niet. Kunnen de jeugdige beenen nu de weelde der vrijheid verdragen dan is hij 3, hoogstens jaren na zijn indiensttreding op den Hoofdcursus met het vooruitzicht na 2 jaren officier te worden. Vreemd, maar eenmaal op den Hoofdcursus schijnt het Rijk het er op toe te leggen hem te bemoeilijken. De soldij wordt 82 cent per dag, aarvan 50 cent voor de menage afgaat. Alzoo blijft over f 1.60 in de 5 dagen. Een vermindering dus. Maar ook dit luttele bedrag komt niet in zijn zak terecht. De sergeant heeft nu „verplichtingen," hij moet zijn „stand ophouden" en de uitgaven stijgen, terwijl zijn inkomsten juist afnemen. Onderhoud en schoonmaken van wapens en leergoed, contributies van talrijke ver- eenigingen, brandstof lokalen, servies menage, tot zelfs f 0,20 per week voor het verwijderen van inktvlekken uit den vloer enz., enz. Indertijd waren het de leermiddelen en studieboeken die den volontair dwongen om schulden te maken. Ook zonder „buitenmodel'" kon en kan men nog moeielijk. Het gevolg was, dat aanvankelijk schulden gemaakt werden voor allernoodzakelijkste artikelen, vervolgens voor moeilijk te ontberen, althans gewenschte zaken, ten slotte voor onnoodigheden, buitensporigheden, luxe en nonsens. Ook deze schrijver komt tot de eindredeneering, dat de opleiding in nieuwe en betere banen geleid dient te worden. Geef een volontair minstens het traktement van een onderofficier met 6 dienstjaren, be knibbel daarop in geen enkel opzicht, integendeel, neem alle kleine uit gaven voor 's Rijks rekening (een cadet kost den lande wel 1600 gulden 'sjaars), verbied buitenmodel kleedb'g, maar geef den a.s. officier een uitrusting waarvoor hij zich in familiekringen niet behoeft te geneeren. En dan.... late men dan, maar ook niet eerder, maatregelen nemen tegen het maken van schulden. Laten die maatregelen zoo streng mo gelijk zijn, mits... er vooruit gezorgd is voor een gezellig interieur, opdat onze jongens niet naar de kroeg „gejaagd" worden. Wij stonden met opzet wat lang bij dit onderwerp stil omdat, naar aanleiding van het bovenstaande, op menig Indisch officier het versje van toepassing is „Een daad van onbedachtzaamheid Kan maken, dat men jaren schreit." En wij weten dat talrijke officieren gebukt gaan onder in hunne stu diejaren moedwillig en onnoodig gemaakte schulden waarbij nog veelal de contributie voor de polis van een noodgedwongen gesloten levens verzekering.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 331