1070 Nieuwe Militaire Drukwerken. Bij A. O. 1908 en 58 zijn eenige Infanterie-Reglementen en drukwerken verschenen, waarvan wij de volgende hier even bespreken. Ie. Een nieuw Reglement op den Garnizoensdienst, waardoor de oude plakwinkel is komen te vervallen, terwijl tegelijkertijd middels een wij zigingsblad de Maleische Garnizoensdienst tot en met is bijgewerkt en de Inlanders dus eindelijk eens zwart op wit krijgen wat ze'wèl en wat ze niet moeten doen in het garnizoen. 2e. Een Maleische vertaling van den Velddienst voor onderofficieren en korporaals, in duidelijk en eenvoudig Maleisch, zonder onnoodige uitweidingen het voorziet in eene reeds lang bestaande behoefte. Wanneer komen de andere Maleische reglementen?? 3e. Herdrukken (bijgewerkt) van de twee Exercietie-reglementen der Infanterie, vooral voor nieuw uitgekomen officieren van groot gemak. De verouderde behandeling van het geweer als vuurwapen staat er nog in en is geheel in strijd met de nieuwe schietopleiding. Vreemde uitgave. 4e. Eenige andere wijzigingsbladen, waaronder eene wijziging van 98 van den Leidraad Velddienst voor onderofficieren en korporaals, handelende over het afmaken van gevangenen. Deze wijziging heeft zoowel in Nederland als in Indië tot scherpe critiek aanleiding gegeven en o. i. niet ten onrechte. Het 8e punt van die wijziging, luidende: 8. Bij uitzondering kan zich het zeer buitengewone geval voordoen, dat de aanwezigheid van gevangenen ernstig gevaar oplevert voor de veiligheid der patrouille. Aan het juiste oordeel van den patrouille commandant wordt dan overgelaten of hij zijn gevangenen zal vrijlaten, als zich daaronder geen voorname hoofden of aanvoerders van benden bevinden, dan wel neerleggen, indien oorlogsnoodzaak en het groote gewicht, dat gehecht moet worden aan het onschadelijk maken van per sonen van invloed en gezag bij de partij des verzets, den patrouille commandant daartoe doen besluiten Patrouille-, colonne- en bivakcommandanten houden van een en ander nauwgezet aanteekening in hunne rapporten en dagboeken, c.q met omstandige en volledige omschrijving der motieven voor de buitengewone maatregelen in de vorige alinea bedoeld". is geen voorschrift voor onderofficieren en korporaals, vooral niet voor lnlandsche; het zal tot groote misbruiken aanleiding kunnen geven en het is zelfs een open vraag of het Hoog Militair Gerechtshof eene dergelijke opvatting van het oorlogsrecht zal erkennen. Wij wijzen er hier op, dat op het titelblad van den grooten Velddienst niet voorkomt (met opzet of vergeten?) de zinsnede: Uitgegeven op last van het Departement van Oorlog", wat wèl het geval is met onder- werpelijk boekje. De hierboven genoemde reglementen zijn vervaardigd bij de Lands drukkerij, zijn duur en slordig afgewerkt, vooral de Maleische Veld dienst. Waarom is men niet bij de Javasche Boekhandel en Drukkerij gebleven, die véél goedkooper en véél netter werkt?

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 426