1073 er velen, die alleen wegens nietige lichaamsgebreken van den krijgsdienst zijn vrijgesteld. Al sluiten deze lichaamsgebreken den jongeling uit om in het leger zelf te treden, zoo is hij toch zeer goed bruikbaar als soldaat-werker. Deze soldaat-werkers zouden dan eene korte africhting krijgen van 4—6 weken, zooals dat thans geschiedt inet recruten die em- ployementen krijgen, waarvoor geen burgerwerkers zijn in dienst gesteld. Dan worden zij voor hunne eigenlijke bezigheden bestemd, welke daarin bestaan den troep te ontheffen van alle bijdiensten. Zij blijven dan volle twee jaren gedurende de africhting van eene lichting beschikbaar. Welk groot voordeel deze maatregel voor de gevechtsvaardigheid van den troep met zich zou brengen, behoeft geen nader betoog. De door de soldaat werkers verrichte diensten zouden ook beter dan tot nu toe worden ver richt, daar de lieden volle twee jaar denzelfden dienst zouden kunnen behouden. Men zou tegen de invoering van soldaat-werkers kunnen aanvoeren, dat zij hunne dienstverrichtingen voor een deel ook gedurende de herfst- oefeningen en ook gedurende den oorlog zouden moeten verrichten en dat dan hun minder sterk lichaamsgestel niet tegen de buitengewone vermoeienissen bestand zou zijn. Het eerste is waar, het tweede niet geheel en al. Want ten eerste zullen de soldaat-werkers lieden behooren te zijn met slechts geringe lichaamsgebreken en ten tweede zullen zij bij oorlogsnoodzaak en bij de herfstmanoeuvres niet de zware vermoeienissen te verduren hebben van de soldaten van het actieve leger, maar zich bij den trein ophouden. Kort geleden heeft de majoor Bronsart von Schellendorf, de militaire begeleider van Prins Karl Anton von Hohenzollern op zijn reis naar het Japansche Hoofdkwartier gedurende den oorlog in Oost-Azië, de instel ling van afdeelingen soldaat-werkers in de vakbladen bepleit. Intusschen is deze eerste benoemd tot chef van de Afdeeling manoeuvres van den Grooten Generalen Staf en zal zijn pleidooi voor de hierboven ontwik kelde gedachten niet weinig gewicht in de schaal leggen. (Nette Mil. Blotter No. 20). DuitscJilcmd. Thee in het Leger. Naar de Revue militaire mededeelt, heeft de thee haar intocht gedaan in het Duitsche leger en is deze drank in de militaire cantines met in genomenheid door de militairen ontvangen, terwijl ingevolge het door den Keizer genomen initiatief het reglement voor den velddienst in dien zin is herzien, dat daarin de aanbeveling is opgenomen om gedurende lange marschen een troep door koffie- en theewagens van koffie en thee te voorzien. Een voorschrift dat in ons leger reeds jaren lang bestaat, waaruit moge blijken dat er bij ons voor vreemde legers nog heel wat te leercn valt, voornamelijk op het gebied van den kleinen oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 429