1074 Rusland. „Artillerie-oplefdmgf naar de eischen des tijds". Een eigenaardig stuk: in het Mil. Wochenbl Nos. 90 t/m 92 van 1908 waarin de kapitein von Bracht vertelt hoe de generaal Slyssarienko - welbekend als commandant van een afdeeling veld. art. i/d. Russisch Japanschen oorlog-, op grond van dein den oorlog opgedane ervaringen thans de oefeningen van eene artillerie-brigade leidt. Op den voorgrond treedt het uitgebreid gebruik van artillerie-verken ners. Overigens bevat het niets nieuws, wel veel eigenaardige en enkele merkwaardige oorlogservaringen. De kapitein von Bracht blijkt a/h. slot v/h. stuk nog hier en daar van meening met generaal Slyssarienko te verschillen en zoo zal 't den lezer vermoedelijk ook vergaan. Niets of weinig nieuws". Het valt op bij doorbladeren van speciaal het Duitsche art periodiek, (de Art. Monatshefte) dat wij wat oefening be tref dikwijls volstrekt niet achter staan. Altijd voor zoover ons mate- riem dat veroorlooft Duitsche periodieken doen nog zwaarwichtig over indirecte richtmethoden, die wij al tijden toepassen, weiden uit over een ,Artillerie-Messtab", een stukje dubbele d.M. voor meten van doel- recht kan eDZ' Waarmee ieder Soed onderofficier bij ons te- Een weergave v/d. inhoud in zijn geheel zou hier een ongemotiveerde ruimte vragen. Enkele eigenaardigheden mogen hier echter volgen: ..De con'm der afd. art. wordt in de technische en tactische leiriin°- zijner afdeeling wanneer deze in eene gedekte stelling staat, bijgestaan door den officier die het .beste" in het schieten „bewahrt" is. Dat technische bijstaan bestaat uit: helpen bij het meten van terreinhoeken, kleinst mogelijke elevatie-berekening om over de dekking heen te kunnen vuren, enz Men zou zeggen dat weet iedere luit. adj. wel; misschien in Rusland alleen de „beste"! Ieder man wordt nauwkeurig op do hoogte gebracht v/d. gevechtstoe stand en het doel v/d. manoeuvre. Men zou ook kunnen inschieten met meerderheid van stemmen. De. terreinverkenners worden op een buitengewoon uitgebreide wijze aangewend. Of dit altijd een evenredig nut zal afwerpen Hetzelfde ziet men by de uitzending van officierspatrouilles, eigenlijk zonder voldoend omlynde opdrachten. Practisch lijkt de raad den tijd, die verloopt tusschen 't verzamelen v/d batterijen en den opmarsch naar de stelling, te benutten voor eten voeren en drenken, als zijnde het laatste moment dat de art. buiten de' gevaarlyke zone is. Dat de batt.-commdten. na uitgebreide verkenning en voorbereiding in de stelling (metingen, richtingen, enz.) ten allen tijde nog daarna zelf terugrijden om hunne batterijen te halen en in stelling te voeren, in plaats van voor dit doel v/d. verkenners gebruik te maken, zal wel niet bij ieder onverdeelde instemming vinden. Nog eens wordt er op gewezen de uitgegraven aarde van dekkino-s- en emplacementen niet als borstwering te gebruiken, doch te ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 430