1078 Oostenrijlc-Hovgcirije. Schietoefeningen der Jeugd. Het „Landesverband der deutschen Schützen" in Bohemen heeft be sloten om ter herinnering aan het regeringsjubileum van den Oppor- beschermheer van den Oostenrijkschen Scbuttersbond de opleiding in het schieten der jeugd aan de Duitsche middelbare scholen in Bohemen trachten ingevoerd te krijgen. Het bestuur zal zich daartoe eerlang in verbinding stellen met de betreffende ministeries. Eerst zal bij wijze van proef de invoering van schietcursussen voor de twee hoogste klassen der_ middelbare scholen worden voorgesteld. Deze cursussen, die te beginnen met de zomervacantie gedurende ongeveer 8 weken 2 maal per week zullen worden gehouden, omvatten behalve het theoretisch onder richt ook practische schietoefeningen met het geweer. Op grond van de ondervindingen, die met deze schietcursussen zullen worden opgedaan en naargelang van de beslist noodige ondersteuning van de zijde der regeering kan dan aan eene verdere uitgebreide oplei ding en oefening der jeugd in het schieten en eventueel aan eene voor bereiding voor den militairen dienst worden gedacht, zooals bijv. in Zwitserland, Frankrijk, Italië, Japan en andere staten reeds sedert jaren bestaat en ook in den laatsten tijd in Engeland door Lord Roberts op grond van zijne in den Boerenoorlog opgedane ondervinding systematisch tot uitvoering wordt gebracht. In Tyrol en Vorarlberg, in welke kroonlanden, ingevolge oude privi leges verplichte schietoefeningen op staatskosten voor alle weerplichtige mannen van oudsher bestaan, had reeds in het voorjaar de facultatieve invoering van het schietonderricht aan de volks- en middelbare scholen plaats. Ook het Moravische „Landesschützenverband" heeft het plan tot invoe ring van schietcursussen aan de Brunner middelbare scholen opgevat. Neue Mil. Blatter No. 72). Javan. Socialisme in het Leger. Deelname aan races. Kort geleden had te Tokyo een samenkomst plaats van alle Divisie- Commandanten. Er werd beraadslaagd over krijgswezen, opleiding van de troepen en mobiliseering. Ook werd een voorstel gedaan om ^uitge breidere voorzorgsmaatregelen te nemen tot tegengang van het socialisme in het leger. En wel uit de volgende overweging terwijl in het bur gerlijk leven genoeg aandacht wordt geschonken aan het socialisme is tot nu toe van militaire zijde nog niets gedaan tot tegengang daarvan in het leger. Aan de voor den dienst opgeroepen en aan de met groot verlof vertrekkende soldaten werden eenigen tijd geleden opruiende ge schriften in handen gestopt, Zulke vlugschriften werden ook onder de manschappen in de kampen verspreid. Eenige soldaten van de Garde- Divisie in Tokyo smeedden zelfs een complot en deserteerden. Thans wordt een streng onderzoek gehouden naar den voortgang van het socia lisme in het Leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 434