BOEKENTAFEL In de(n) Militaire(n) Spectator No. 8 beschrijft de le luitenant-ingenieur A. M. de Blauw draagbare stations voor draadlooze tele grafie, hunne werking en inrichting, alsmede de daarmede verkregen resultaten. Uit de laatste leidt hij af, dat over vlak terrein daarmede over een afstand van 30 tot 35 E. M., bij zwaar begroeid en heuvelachtig terrein over een afstand van minstens 15 tot 20 K. M. vlugge en zekere correspondentie is te verkrijgen. S. stelt als eischen bediening onder deskundige leiding, wat ons insziens van zelf spreekt en beschik" baar zijn van een voldoend aantal reservedeelen, wat voorloopig niet pleit voor een betrouwbare inrichting. Belangrijk komt ons verder voor het opstel „Nog iets over oefening der bereden Artillerie, waarin eene methode in herinnering wordt gebracht, die inschieten ook bij nacht en ook zonder zijposten mogelijk maakt (tevens bruikbaar bij schieten op luchtballons) mits het doel, zij 't slechts een oogenblik (vlam van het schot) zichtbaar is geweest. De methode is hoogst eenvoudig en berust op de waarneming of de schoten van het rechter le) 2e, 3e en linker (4e) stuk der batterij vallen in de volgorde [van links naar rechts] 4, 3, 2, 1, dan wel 1, 2, 3, 4. Mavors No. 8 brengt o. m. een artikeltje van le luitenant E. H. van den Akker over vormen der infanterie onder artillerievuur waarin gemakkelijk te onthouden wenken. In Mavors No. 9 troffen we aan een bevattelijk, vlot en prettig ge schreven artikeltje over een verkenningspatronille [le luit. B. J. Hoffmann.] In de Receuil-Militair-rubriek in hetzelfde nummer vonden we vermeld dat bij Koninklijk Besluit is vastgesteld, aan onderofficieren en min deren van het Nederlandsche Leger voor reizen per fiets in 's Rijks dienst eene vergoeding te verleenen van 2 cent per afgelegde K. M. Rekenende op 15 K. M. per uur, 6 uur per dag en 6 dagen per week bedraagt dit dus f 10,80, voor Nederland voldoende tegemoetkoming voor slijtage. Zou ook in Indië eene dergelijke bepaling worden ingevoerd, dan zou een tarief van 3 cent per afgelegden K. M. niet te hoog zijn! De Indische Gids van September brengt in de eerste plaats eene aan beveling van E. van Assen tot het oprichten van een Atjehsch Bureau te Kota Radja, dat, ongeveer ingericht als het Inlandseli Bureau te Makassar, den gouverneur als raadgevend lichaam ter zijde zou moeten staan. Waar in 't begin van het artikel gezegd wordt. „Misschien is het tijdstip dan ook niet ongunstig, om nog eenmaal een poging te doen om de geslagen wonden te heelen en te trachten genezing te brengen"

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 446