Mavors over de Nieuwe Richting en Krijgstucht in het Indische Leger* In het le bijvoegsel der Javabode van 15 September j.l. geeft een zich Mavors noemende schrijver in een opstel, getiteld: „De Krijgstucht in het Indische Leger" eenige beschouwingen over hetgeen hij „de nieuwe richting" in ons leger noemt, over de meer gezondere basis, waarop dientengevolge de krijgstucht zou berusten en over de denkbeelden door den majoor van den generalen staf W. R. de Greve op de vergadering der Indische Krijgskundige Vereeniging van den 23en April j.l. geuit, omtrent de toepassing van de gesloten excercitie als middel tot onder houding en bevestiging van de krijgstucht. Reeds dadelijk moeten mij eenige opmerkingen uit de pen. En wel eerstens, dat ik het betreurd heb het opstel van Mavors over een zoo speciaal militair en bovendien zeer actueel onderwerp niet in ons Indisch militair periodiek doch in een dagblad te moeten vinden. Al kan het schrijvers bedoeling zijn geweest zijne denkbeelden in wijderen, ook niet-militairen kring bekend te maken, hij had m.i. niet uit het oog moeten verliezen, dat een debat over dit onderwerp, vooral door zijn meer dan zelf bewust spreken, niet zou uitblijven, en dat bij dit debat anoniem en in dagbladen gevoerd zoo spoedig veel wordt beweerd, wat beter anders gezegd dan wel in 't geheel niet gesproken ware geworden Bovendien geeft een voorbijgaan Men wiegelt de grondvesten los en geeft er niets voor terug dan phrases en ge klikklak met mooie woorden en dito theorieën. (De Heer van der Hegge Zijnen in de vergadering der Ver. t.b.d. Krijgsw. van 24 April 1908). 1) Zie Nieuws van den Dag voor Ned.-Irdië van 17 Sept.: „De krijgstucht in het leger in theorie cn praktijken het vervolgartikel van Mavors in het le bijvoegsel der Java-bode van 21 Sept. d. a v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 469