Veld- of Berg-Artillerie» De verhouding van het veld- tot het berggeschut in Ned. Indiö is op het oogenblik als 1:1. Evenwel lijkt het mij, al vorens eventueel tot invoering van nieuw geschut over te gaan, wel van belang om, aan de hand van de ervaringen opgedaan in de beide laatste groote oorlogen, na te gaan of deze verhou ding voor ons wel de juiste is, dus of het niet gewenschter zou zijn, dat één van beide soorten in de meerderheid is. Allereerst hebben we twee gevallen te onderscheiden: ci. Optreden van onze bereden artillerie in den strijd tegen den inlandschen vijand. b. Optreden van onze bereden artillerie in den strijd tegen eenen buitenlandschen vijand, welke strijd bijna zeker op Java gevoerd zal worden. acl. a. Meestal zal men daarbij moeten ageeren in zwaar be groeid of geaccidenteerd- dan wel in sawah-terrein met zeer weinig goede wegen. Dat berggeschut, op den voorgrond stellende dat artillerie gebruikt wordt, daarbij de voorkeur verdient boven veldgeschut, zal wel geen nader betoog behoeven, hetgeen bo vendien nog duidelijker zou blijken, wanneer men de verschil lende laatste espeditiën nagaat, vooral op Celebes, hetzij dat daarbij dan al of niet artillerie is aangewend. Wel zal aangevoerd kunnen worden, dat berggeschut zich minder snel verplaatst, maar tegen den inlandschen vijand zal dit bezwaar zeker niet gelden, daar ze steeds voor haar eigen veiligheid ingedeeld zal moeten blijven bij infanteriecolonnes en dus haar snelheid daarnaar zal moeten regelen. ad. bAlvorens tot beschouwingen daarvan over te gaan, lijkt het mij niet overbodig, even in het kort de taak der moderne artillerie, in verband met de gegevens geput uit de laatste groote oorlogen, te bespreken, teneinde later daarnaar te kunnen verwijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 482