De Optische Seindienst in Engeland Het Engelsche leger is zeer ver gevorderd op het gebied van den optischen seindienst. De verschillende oorlogen der Engel- schen hebben voorbeelden te over geleverd van de toepassing der optische telegrafie. Men schijnt er dan ook zeer trotsch op te zijn. Leest, wat Ian Hamilton in „A Staff Officer's Scrap- book" hierover zegt. Hoe dikwijls ziet men niet illustraties van gevechten der Engelschen, waarop, traditioneel, seiners met een heliograaf of wel met vlaggen voorkomen. Het feit, dat kapitein Bueno de Mesquita, commandant van een der telegraafcompagnieën in Holland, een reis maakte naar Engeland, om het optische signaalwezen aldaar te bestudeeren, pleit wel voor den roem, die van dat signaalwezen uitgaat. Wellicht is het van nut voor het Indische leger, een kijkje te nemen in het Engelsche: „Training Manual-Signalling 1907". Daarom bied ik hieronder een kort overzicht aan van wat dat handboek inhoudt. De algemeene indruk is al dadelijk: degelijkheid. Het boekje van 250 bladzijden doorlezende, moet men de opmerking maken, dat er blijkbaar niet met het seinen gespot wordt. Doch laat ik beginnen bij het begin. Seinmiddelen zijn: 1. Groote vlaggen van 0,90 M. aan stokken van 1,65 M. 2. Kleine vlaggen van 0,60 M. aan stokken van 1,05 M. 3. Semaphoor. 4. Heliograaf. 5. Kalklicht. 6. Klepkast, (lamp in kast met klep). 7. Telescopen en binocles. Voor oefeningen wordt gebruik gemaakt van een oefenings sein (telegraaf) sleutel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 494