1164 Frankrijk. Overbrengen van Bevelen door Teekens bij het Schieten der Veldartillerie uit aan het gezicht onttrokken Stellingen. De bezwaren om bevelen over te geven bij bet schieten der veld artillerie uit aan het gezicht onttrokken stellingen en wanneer het vuur door den .batterijcommandant geleid wordt van een van de batterij ver wijderd waarnemingspunt, heeft zoowel in Frankrijk als in Duitschland tot meest verscheiden proeven aanleiding gegeven. Het schijnt dat de Franschen de voorkeur geven aan optische seinen boven die met tusschenposten of telefoon. Eenige jaren geleden verscheen van de hand van generaal Cremer een brochure „Signaieurs et signaux", waarin hij verschillende teekens met armen en kleine vlaggen voorstelde, die zooals het heette eenvoudig en makkelijk te begrijpen waren. Kort geleden verscheen een brochure van kapitein Fracque „Code de signaux pour le commandement a distance dans l'artillerie de campagne". De hierin aanbevolen teekens met de armen zouden voldoende zijn om zonder vergissingen en snel alle bij de vuur leiding noodige bevelen van het waarnemingspunt van den vuurleider naar de batterij over te geven. Volgens zeggen zou deze methode reeds in 1907 bij Chalons beproefd zijn en zelfs tot op een afstand van 600 M. goed voldaan hebben. Jahrb. deut. Arm. u. Mar. 443-1908. Engeland. De Strijd in Hindukttsch. Engeland heeft blijkbaar—en meer dan door de scherp gecensaerde cou rantenberichten via Peshawer wordt toegegeven- de handen vol aan de stormachtige N.W. grens van Voor-Indië. Zelfs in de Londensche vak bladen hoort men de oude klacht, dat men zich hier, helaas! alleen op het landleger moet verlaten en dat de vloot in het geheel niet kan hel pen. De opstand der Zakka Khels, die pas is gedempt, werpt nu zijn slag schaduwen over Afghanistan, waar ten overvloede nog een aanslag op de regeering heeft plaats gehad. Kenners van het land der Pathans zien de toekomst nog zeer duister in, daar de zachte behandeling van de aanvoerders van den Khel-opstand allicht door de bergstammen aan den Khyberpas als zwakheid van de Indische regeering en naweëen van de al te zwakke politiek van Lord Curzon uitgelegd zal worden. En dat te meer omdat het in geheel Indië smeult. Dynamiet en sluipmoord staan op het programma van den dag, ver tot in het anders zoo vreedzame binnenland. Geen wonder dus, dat ongerustheid over de vooruitgeschoven posten in Midden Azïe toeneemt. Het spooksel van een groote politieke crisis ligt als een last op het Indische Keizerrijk. Het zwaard alleen is in staat dezen last af te wentelen. In Lord Kitchener bezit Engeland zonder twijfel een militair aanvoerder van groote gaven als waker aan den Himalayaeen man met de gaven van een Nelson en een aanvoerder, die als eens de held van Trafalgar het volle vertrouwen van zijne onderhebbenden en van de natie in ge lijke mate bezit. Hetzelfde vertouwen heeft men in den sedert twee

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 520