1166 Engeland. Van de Indische grenzen. Volgens de Army and Navy Gazette No. 2522 is de gezondheidstoestand van de aan de grenzen opereerende troepen uitstekend, met uitzondering der Royal Munster Fusiliers. En dat niettegenstaande er in de valleien van het gebergte een zeer drukkende warmte keerscht en de moeilijkheid der watervoorziening, de onafgebroken zware dienst, de snijdende koude 's nachts en het voortdurend bivakkeeren zich onaangenaam doen voelen. De Mohmandshaddenreedseen voorproef gekregen van wat hun te wachten stond, maar het is eene dwaasheid zich in te beelden dat een aantal kleine schermutselingen, waartoe de tactiek der regeering thans leidt, een straf zou zijn, die eenigen duurzamen indruk maakt. De Mohmands, die de linie Shabka'di-Abazai bedreigden, werden teruggedreven en het eerste oprukken van de voorhoede onder generaal Wilcocks in het Gandao-dal had alleen ten doel de waterreservoirs in Nakahi te beschermen. Die werden bereikt door het voortrukken der colonnes Andersou en Barrett in het Kamalai-dal noordelijk van den Nakahi-pas, waarbij het vijfdaagsche kameel-transport over den pas, hetwelk de troepen van alle verplegingsmiddelen ruimschoots voorzag, uitstekende diensten bewees. In Kamalai en Bohai-Dag werden torens en vaste gebouwen vernield en alle tegenstand gebroken, ofschoon de Mohmands in den nacht van den 16den Mei een energieken aanval deden op de bij Darwazagai gelegerde afdeeling, waarbij het 22ste Pundjab-regiment gedurende het gevecht, dat 4 uur duurde, het zeer hard te verantwoorden had. In den nacht van 19 op 20 volgde verder een krachtige aanval op de legerplaats der troepen. Hierbij gelukte het eenige Mohmands tot op de borstwering te kruipen, waar zij met de bajonet afgemaakt werden. Bij alle ge vechten bleek het uithoudingsvermogen der troepen uitstekend te zijn. Later werden de operaties meer noordelijk voortgezet, waar op een heftigen tegenstand gerekend werd, wijl daar de oproerigste en wildste volksstammen wonen. Gelukkig zijn er geen teekenen, die erop wijzen, dat de onlusten verder om zich heen arijpen. De United Service Gazette vermeldt, dat bij het 1ste Bataljon der Royal Munster Fusiliers 23 sterfgevallen aan cholera voorkwamen. (Mil. Wochenblatt No. 69). Engeland. De Mohmand Expeditie. Naar de Army and Navy Gazette no. 2523 mededeelt is de espeditie aan de noordwest grens van Voor-Indië tegen de Mohmands geëindigd. De operaties der Engelsche troepen werden bijzonder goed geleid en de Engelsche bataljons hebben evenals de Inlandsche troepen buitengewonen moed en volharding aan den dag gelegd. De tocht door het Gandao- dal naar Dand en Nahakti had trots de vreeselijke hitte, bet watergebrek en voortdurende afmattende gevechten, een succesvol verloop. De brigade van generaal Barrett bleef op Nahakti achter, om, wanneer zulks noodig was, de Pandiali en Bazai Khoda Khels tot rust te brengen, terwijl de door de generaals Wilcocks en Anderson aangevoerde afdeelingen in het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 522