Het Noodverband J) Tot de artikelen, die een modern uitgerust soldaat als een belangrijk onderdeel zijner uitrusting met zich voert, behoort het noodverband. Hem is daarmede in praktischen vorm een hoeveelheid ver bandmateriaal in de hand gegeven, waarmede hij bij een ver wonding in den oorlog in staat wordt gesteld zichzelf de noodza kelijkste eerste hulp te verschaffen, wanneer door omstandigheden die oogenblikkelijke hulp door het personeel van den geneeskun digen dienst niet kan worden gegeven. Het spreekt toch vanzelf dat de krijgsman gedurende den oorlog in verschillende situaties kan komen, waar hem, gewond wordende, geen geneeskundige hulp kan bereiken. In die gevallen zal het noodverband door hemzelf of door kameraden kunnen worden aangelegd en daarmede, mits naar den eisch verricht, Het noodverband is vervat in een waterdicht linnen zakje en bestaat uit twee gesteriliseerde verbandjes, gezamelijk en bovendien nog afzonderlijk in waterdicht papier gewikkeld. Elk verbandje bestaat uit een laag watten (13 c.M. lang 9 c.M. breed, bij een gewicht van 6 gram), aan de eene zijde voorzien van een dubbele laag hy- dropliilegaas, aan de andere zijde bevestigd aan een gazen zwachtel van 1.2 M. lengte en 9 c.M. breedte, welke om het in de lengte opgevouwen verbandje gewikkeld is. Het geheele noodverband weegt 32 gram. De gebruiksaanwijzing is als volgt: 1. open het linnen zakje en verwijder het papier van het te bezigen ver bandje 2. vat de uiteinden van den zwachtel aan en breng deze door een vlugge beweging van elkaar, waardoor het verband openslaat; 3. leg de dubbele laag hydrophilegaas op de wond, zonder deze en de bedekkende verbandstoffen aan te raken en knoop den zwachtel om het gewonde lichaamsdeel vast. Indien slechts één verbandje wordt gebruikt, moet het andere weer in het linnen zakje worden opgeborgen. 1) In Nederland, verbandpakje; in Duitschland en Oostenrijk, Verbandpackchen; in Frankrijk en België, pansement individual; in Engeland, first field dressing; in Amerika, first aid packet; in Italië, pacchetto di medicazione.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 569