VAN ALLES WAT. De Uniform-Wijziging. Van Nederland ontvingen we de N. Courant van 1 October waarin we lezen Uit Indië vernamen wij, dat wederom voorstellen zijn ingediend tot wij ziging van de Indische officiers-uniform. Daar mijns inziens deze onsym pathieke opgedirkte uniform door wijziging nooit goed te maken is, omdat het een uniform is geheel in strijd met liet eenvoudige karakter van het Indische leger, veroorloof ik mij de volgende opmerkingen. De bestaande uniform werd in, ik meen 1894, ingevoerd omdat er reeds lang behoefte bestond aan een veldtenue en een witte uniform en men meende in de attilla een uniform te hebben gevonden, dat te velde gedragen kon worden en tevens tot model kon dienen voor een witte uniform. Wat te voorzien was bleek reeds spoedig. Te velde was de atilla totaal ongeschikt en moest een afzonderlijk veldtenue worden ingevoerd. Thans is voorgesteld ook de witte uniform eenvoudiger te maken. Het Indische leger blijft nu echter voor groot en klein tenue zitten met een nooit door hem gewenscht Hongaarscli huzarenpakje voor alle wapens. Met rijlaarzen staat het vrij netjes en zou liet dus voor de cavalerie en de officieren van den generalen staf behouden kunnen blijven doch dient men thans Hare Majesteit de Koningin voor te stellen ons de oude uniform terug te geven, dat door onze voorgangers met eere is gedragen en zich langs his- torisehen weg heeft ontwikkeld tot een practische en origineele tropenuni- form. Het was een uniform geheel in overeenstemming met het karakter van het Indische leger. Het stond flink en krijgshaftig ook voor hen, die door een jarenlang tropenverblijf iets van de stramme militaire houding hadden verloren. Het stond schilderachtig en net, ook indien het niet dooi de eerste Nederlandsche militaire kleermakers was gemaakt. Ook aan den troep zou men deze uniform terug moeten gevenmen heeft nog het voordeel dat deze jassen gemakkelijk in veldtenue-jassen zijn te veranderen. Laten wij dus hopen dat de minister zal voorstellen lo. Het in de practijk deugdelijk gebleken veldtenue met Boerenhoed in te voeren 2o. Een witte uniform voor de officieren in te voeren overeenkomstig die van de marine. 3o. Voor klein en groot tenue voor het geheele Indische leger (behalve de cavalerie en de officieren van den generalen staf) de oude uniform weer in te voeren, met behoud van de tegenwoordige kepi (desnoods in groot tenue met pluim, zooals in Nederland). Een Indisch Officier. 27 September 1908. Het nummer van 6 Oct. bevat de volgende ontboezeming O D Er was reeds sedert langen tijd niet veranderd nu is er gewijzigd en er zal vermoedelijk nog meer gewijzigd worden. Voor den maatregel, afgekondigd in het Ochtendblad van 3 October zal ieder Indisch officier, die, niettegen staande de buitengewone, hem den laatsten tijd te beurt gevallen appreciatie, nog een greintje gevoel van eigenwaarde en netheidszin in zich omdraagt, met mij de vernuftige uitvinders van die uniformwijziging hoogst dankbaar zijn: want men heeft ons nu het nette, min of meer gekleede uniform, de witte atilla De veldmuts blijft behouden, doch wordt voor de officieren dezelfde als voor den troep.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 604