1263 De voordeelen van zulk handelen l estaan uit de een\oudige, snelle en zekere wijze van melden, anderdeels behoeven wij ons bij de airichting met een tijdroovende vredesoefening minder intensief bezig te houder. Luiint F. van Heicz. Mil. Wochenblatt No. 85). Etlon-V laggen. In het Kriegst. Zeitschrift 1908 No. 7 komt een artikel voor van de hand van Kolonel Spohn ter warme aanbeveling van de vinding van kapitein Nolte, n. 1. een soort vlaggen bizonder geschikt om troepen te markeeren en die de nadeelen verbonden aan de tot heden daartoe gebruikte raamvlaggen geheel ontwijken. Kaar bedoeld kapitein worden deze Etlon-vlaggen genoemd. Het geraamte der vlaggen bestaat uit een lichten metalen knop, waar aan diagonaalsgewijze vier daarin draaibare armen van metaaldraad, waarvan de uiteinden tot een oog zijn omgebogen ter bevestiging van het vlaggedoek. Het aanbrengen van het vlaggedoek geschiedt aan drie armen met touwtjes en aan een der bovenste armen door een haak, door middel waarvan het spannen of dichtslaan van de vlag gemakkelijk plaats heeft. Als steel dienen tweè of meer in elkaar gesehoven tent- stokken, waarop de draaibare knop geschroefd wordt. De vlaggen kunnen dus saarngevouwen en onzichtbaar medegevoerd worden, om eerst wanneer ze benoodigd zijn, tot gebruik gereed gemaakt te worden. De aan dit soort vlaggen verbonden voordeelen zijn 1. De mogelijkheid om een gewenscht aantal zonder bezwaar mede te voeren zonder dat de dragers verhinderd zijn de wapenen te voeren en deze dus eerst wanneer de vlaggen in gebruik gesteld worden, uitvallen. 2. Onzichtbaarheid tijdens den marsch en wanneer ze niet gebruikt worden om troepen te markeeren. 3. Kiet hinderen van dragers of anderen, daar ze opgevouwen en in een foudraal aan den gordel gedragen worden. 4. Weinig bezwarend voor de dragers, daar de tentstokken toch reeds tot de uitrusting behooren. Schrijver acht de voordeelen zoo overwegend dat hij een algemeene invoering der vlaggen dringend wenschelijk acht. Yoor verdere bijzonderheden en schetsen wordt verwezen naar aangehaald tijdschrift. Zij zijn geheel gereed in den handel te bekomen in alle kleuren en in 4 groottes van 0.46 0.78 0.85 en 1.00 M. in het De Firma Oppen en Prenzke Klosterstr. 33 Spandau levert ze en zendt op verzoek beschrijvingen. Landhuishoudkundigf Onderwijs. De gedachte om in het leger landhuishoudkundig onderwijs te geven, is uitgegaan van Italië, alwaar Antonio Otavi, de oprichter van het land- huishoudkundig tijdschrift „Coltivatore" sedert 1882 in de garnizoens plaatsen voordrachten hield voor officieren en manschappen. De toen- I. M T. 1908. 81

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 623