- 1266 Op deze wijze zou voor de gewonden vanaf het oogenblik hunner verwon ding tot aan hunne aankomst in het hospitaal of in het eigen vaderland met zekerheid zijn gezorgd. Door tussehenvoeging van deze twee schakels, de zelfhulp op het slagveld en de versterking der vrijwillige roodekruis- afdeelingen door dienstplichtigen, zou de keten van de zorg voor de gewonden aaneensluiten. Dr. Doemier, Stabsarzt der Landwehr I. Verkort overgenomen uit Mil. Wocheriblatt No. 80. Seingfemeenschap tijdens den Infanterieaanval. Luitenant Alastair Mackintosh schrijft hieromtrent in de United Ser vice Magazine Sept. 1908. Met de moderne gemeenschapsmiddelen is voldoende gezorgd voor de gemeenschap tusschen de grootere troepenafdeelingen, niet echter is voorzien in die tusschen de kleine afdeelingen, en meermalen doet zich dit gemis voelen bij den aanval van de compagnie, waarbij het herhaal delijk voorkomt dat de C. Ct. een order aan een der onderafdeelingen wil geven, terwijl er niet voldoende dekking aanwezig is voor een seiner en het evenmin raadzaam is, met het oog op het vijandelijk vuur, voorden ontvanger van het sein om zich daartoe op te richten. Het eenige om deze moeilijkheden te vermijden is den C. Ct. een mid del aan de hand te doen, dat hem in staat stelt duidelijk aan te geven op welke onderafdeeling elk bizonder sein van hem betrekking heeft. Enkele officieren hebben getracht dit op te lossen door fluitsignalen, Hieraan zijn echter verschillende nadeelen verbonden, zoo b. v. kan, wanneer de afstand tusschen de onderdeelen belangrijk is, in verband met het leven op het gevechtsveld, niet op een geluid-signaal gere kend worden. Daarom zal het vermoedelijk meer afdoende zijn om een systeem te hebben, waarvan do goede werking niet door het gehoor, maar door het gezicht verzekerd wordt en bevelen wij het volgende aan. Bij den C. Ct. bevindt zich een ordonnans met 5 kleine seinvlaggen, waarvan een de compagniesvlag is en de 4 overigen de sectievlaggen zijn, le sectie rood, 2e sectie geel, 3e sectie groen, 4e sectie groen en rood gestreept. Het opsteken van de compagniesvlag gevolgd door een dei- voorgeschreven armseinen, wil zeggen dat het bevel de geheele com pagnie aangaat, terwijl het opsteken van een sectievlag aangeeft dat het daarop volgend bevel (bericht) alleen de betrokken sectie aangaat. Bovendien heeft eik sectiecomandant een duplicaatvlag zijner sectie, die nende om op te steken zoodra voor zijn sectie een bevel (bericht) ge seind wordt en zoodoende aan te geven dat het sein ontvangen is. Aan beveling verdient het voorts om bij de sectievlag tevens de compagnies vlag op te steken en zulks om te voorkomen dat een sectie van een andere compagnie het sein zal overnemen. Het komt ons voor dat op deze wijze de C. Cten gemakkelijk hunne onderafdeelingen in de hand kunnen houden. Unit. Serv. Mag. Sept. '08.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 626