1288 Militdrische Blatter No. 11 van dit jaar, waarin de kapitein Scheibert eveneens de voordeelen van de voetbalsport behandelt en tot de stelling komt, dat er voor de Infanterie maar één passende sport is, nl. het voetbalspel. Pasporteering van Mindere Militairen. Aan het Soerabajasch Handelsblad van 5 November ontleenen wij het volgende Van de bepaling, voorkomende in tarief 4, volgens welke militairen, die het verlangen hebben te kennen gegeven het leger mot paspoort te verlaten en zich te vestigen op eene andere plaats dan die, waar zij in garnizoen zijn, recht hebben voor 's Lands rekening naar die plaats te worden overgevoerd, wordt veelvuldig gebruik gemaakt, om zich ter pasporteering te laten opzenden, ook dan wanneer daarbij geene andere bedoeling voorzit, dan zich op de plaats van bestemming of op tusscheD- gelegen plaatsen te reëngageeren. De legercommandant heeft ten deze nu als zijn meening te kennen gegeven dat, hoewel de billijkheid en de belangen van de werving vor deren, dat militairen nu en dan in de gelegenheid worden gesteld hun geboorteland weder te zien, toch een einde dient te worden gemaakt aan het misbruik, dat militairen zich, met het hiervoren omschreven doel, laten opzenden ter pasporteering bij expiraties van elk dienstver band, ook indien dit slechts voor een of twee jaren gesloten wordt. In verband daarmede heeft deze autoriteit het verlangen uitgesproken dat als regel wordt aangenomen, dat aan militairen van alle landaarden, in Indië geboren en in dienst getreden, slechts éénmaal in de zes jaren wordt toegestaan, zich naar de plaats (de landstreek) waar zij thuis be lmoren, geboren dan wel aangenomen zijn, te laten opzenden, zonder daarbij het recht te verliezen, zich te reëngageeren. Vroeger was eene dergelijke bepaling in het leven geroepen alleen voor de Europeanen, die daarover terecht niet erg gesticht waren. Thans zien wij dat allen op gelijken voet behandeld worden. Door deze be paling worden in de eerste plaats getroffen de Menadoneesche en Am- boneesche militairen, die er tot nog toe zoo'n handje van hadden, om zich telkens voor twee jaar te verbinden, dan paspoort in hun negerie te vragen, daar een paar maanden te boemelen, om zich ten slotte weer voor twee jaar dienst aan te melden. Dat is nu voorgoed uit, en dat is maar goed ook. Om de twee jaar een reisje naar het Oostelijk deel van onzen archipel op lands kosten te maken is wel aardig, maar kost handen vol geld. In deze tijden van bezuiniging is dit dus een postje, waarop stellig zonder bezwaar kan worden bezuinigd. Hoogere Krijgsschool. Aan de Javabode van 14 November werd van militaire zijde het vol gende geschreven De detacheering bij den topographischen dienst voor de leerlingen der hoogere krijgsschool zal in den vervolge plaats hebben vóór dat zij naar Nederland vertrekken. Dit naar aanleiding van de omstandigheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 648