Mobilisatie-Belemmeringen, De ervaring bij de laatste mobilisatiën van eenige bataljons opgedaan heeft geleerd, dat er aan een vlot verloop nog eenige belemmeringen in den weg liggen, die een onaangenaam opont houd kunnen te weeg brengen. Wij bedoelen hier de bepa* ling van art. 80 van de Regelen voor het Materieel Beheer, dat Ru hebben zich gevallen voorgedaan, dat eene compagnie eetketels of patronen wilde ontvangen en deze nog niet kon krijgen, omdat de beheerder van de bewaarplaats nog geene machtiging tot verstrekking had ontvangen. Dat is een geval, dat altijd kan voorkomen, vooral als onverwachts een troep met eenigen spoed naar het oorlogsterrein moet. Door den ordonnateur zal een dergelijke verstrekking nooit geweigerd worden, aangezien de uitrusting van de troependee- len ingeval van mobilisatie nauwkeurig is vastgesteld. Het is dus alleen een vor m, en wel een vorm, die niets hindert, zoolang de factor TIJD niet in het spel is, maar die een compag niescommandant tot wanhoop voert, als de meeste spoed geboden is en elke minuut noodeloos gewacht, onherroepelijk verloren is. Toch ligt eene oplossing voor de hand, die we door haar eenvoud het Legerbestuur aanbevelen en wel deze: "De schriftelijke of telegrafische opdracht tot geheele of ge deeltelijke mobilisatie van eenig troependeel, in originali of „afschrift vertoond, machtigt eiken beheerder van een bewaar plaats tot verstrekking van al het benoodigde ten behoeve van „die mobilisatie, aan de commandanten van de betrokken troe- „pendeelen, ook al is van den ordonnateur nog geen last in dat „opzicht ontvangen. alle ontvangsten, verzendingen en verstrekkingen, welke niet rechtstreeks door den algenieenen chef worden bevolen, en alle verdere mutatiën, van invloed op de voorraden, welke in verantwoording zijn, op last of krach tens machtiging van de ordonnateurs van het materieel geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 64