Luchtvaart Vraagstukken In de Octoberaflevering van de Jahrbücher komt een artikel voor over het gebruik van luchtschepen, dat in dezen tijd, nu men bijna dagelijks de meest fantastische producten der verbeeldingskracht van militaire deskundigen, en erger nog van niet-deskundigen, in druk onder oogen krijgt, aangenaam aandott, omdat het in zulke bezadigde woorden kort en zakelijk de overdrijving aan de kaak stelt waaraan vele schrijvers zich bezondigen en duidelijk doet uitkomen wat dan wel van bet lucht schip te wachten is. Het is goed, dat dergelijke artikelen ter bestrijding het licht zien, want door hunne groote hoeveelheid brengen de andere allicht menigeen in de war. Sommige schrijvers zijn al zoover gegaan dat ze durfden beweren, dat hot uit zou zijn met de „splendid isolation" van Engeland (concreet opgevat), want, dat ondanks zijn meesterschap ter zee, Zeppelin's uitvin ding een inval per luchtschip in dat land thans zeer goed mogelijk maakt. Daarmede zou een van de regels der strategie, dat alleen dan eene landing op een vijandelijke kust succes kan hebben, wanneer men zich het meesterschap ter zee heeft verzekerd, naar hunne meening afgedaan hebben. Als we echter nagaan, dat zelfs met een 10.000 M3. metend luchtschip, dat om met een snelheid van 60 K M. per uur te kunnen varen een motor van 420 pk noodig heelt en minstens millioen zou kosten, nog maar het luttele getal vai 33 man te vervoeren is, (behalve de bediening), en voor een landingsleger van een 50000 man dus reeds ruim 1500 luchtschepen of bijna 400 millioen gulden noodig zou zijn en men dan nog geen dag levensmiddelen, geen reservemunitie, geen artillerie, geen paarden, geen cavalerie, geen enkel hulpmiddel overgevoerd zou hebben, dan is de verzekering vrijwel overbodig, dat men zich in Engeland voor- loopig voor zulk een onderneming nog niet ongerust behoeft te maken En dan, alsof men daar met de handen in den schoot zoo'n vloot zou laten landen Maar genoeg fantasie. De groote waarde van het tegenwoordige luchtschip voor verkennings- doeleiuden is onmiskenbaar, wie daar nog aan mocht twijfelen lette slechts op den onverdroten ijver waarmee in alle legers gewerkt wordt aan de vervaardiging van een bruikbaren motorballon. Die ijver zegt genoeg. In Frankrijk is reeds bijna 3 jaar het vraagstuk opgelost. Daar heeft men altijd groote belangstelling voor de luchtvaart aan den dag gelegd en ten slotte de vruchten van jaren lange studie geoogst. Overal elders straft zich nu de verwaarloozing van dezen tak van wetenschap, nergens heeft men tot nu toe zulke volmaakte vaartuigen weten te vervaardigen als de Lebaudy, de Patrie en na haar verdwijning de République. Slechts Zeppelin, die, ondanks de tegenwerking zelfs, die hij van militaire zijde tot voor enkele jaren mocht ondervinden, tientallen van jiren in stilte arbeidde, kan op minstens even schoone resultaten wijzen. Maar noch

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 653