745 Dat is een regeling die billijk is en dat is hoofdzaak autoriteiten het recht geeft eischen te stellen, wat betreft het paardenmateriaal hunner ondergeschikten. Er zijn echter nog zooveel noodiger belangen, die om geld schreeuwen, dat wij vreezen, dat bovenstaande wenschen voorloopig wel bij de „vrome" kunnen gedeponeerd worden. Inlandsche Officieren. Naar aanleiding van het magere resultaat van het toelatings-examen voor den cursus tot opleiding van inlandsche officieren te Meester-Cornelis geeft een schrijver in de Java-Bode als zijne meening te kennen, dat thans het oogenblik is aangebroken om, aan de hand van de opgedane ervaringen, het instituut te wijzigen, meer overeenkomstig de wenschen van den inlandschen adel. Naar aanleiding van de door de Java-Bode daarbij gemaakte opmer king, dat de inlanders blijkbaar evenveel traktement eischen als de Europeanen, schreef men haar van bevoegde zijde het volgende „Inderdaad wordt door legerbestuur en regeering volle aandacht aan deze aangelegenheid geschonken en zullen de bedroevende resultaten van de twee eerste levensjaren wel aanleiding zijn, dat het bestaande instituut te Meester-Cornelis veranderingen zal ondergaan. Uwe meening dat de inlanders hetzij uit eigen beweging, wat niet waarschijnlijk is, hetzij door het drijven van den toongevenden adel geen lust gevoe len om officier te worden omdat het traktement zoo gering is, wordt door velen gedeeld. En toch zou ik hier de vraag wel eens beantwoord willen zien of dit werkelijk juist is. Het vorige jaar is, wel is waar, de meening van den inlandschen adel over dit onderwerp gevraagd, d w.z. door tusschenkomst van de residenten en hoofden van opleidingsscholen, maar ik betwijfel of dezen wel de werkelijke meeninjr der inlanders hebben weergegeven en of in de antwoorden niet onwillekeurig hunne persoonlijke denkbeelden waren neergelegd. Als de voornaamste oorzaak voor den weinigen lust in die betrekking werd toen bijna eenstemmig opgegeven de geringe bezoldiging, en juist daaraan ben ik gaan twijfelen tengevolge van gesprekken, die ik onlangs daarover voerde met een paar ontwikkelde javaansche jongelieden. „Waarom denken de Europeanen toch, dat wij, inlanders evenveel traktement willen hebben? Wij begrijpen toch immers heel goed, dat het gouvernement méér waarde zal blijven hechten aan blanke officieren en dat dezen beter betaald worden, omdat zij hun eigen land moeten verlaten." Zoudt u denken zoo sprak een der jongelui dat wij liever djoeroe- toelis worden op f 15. per maand om misrehien eerst na 'n jaar of vijftien assistent-wedana te worden, of dat wij het geringe traktement van dokter-djawa verkiezen? Denkt u dat'wij met een aanvang-salaris van 100, plus vrij wonen 70), vrije geneeskundige behandeling en eventueele daggelden a 6 niet meer dan tevreden zouden zijn Neen, dat kan niet de reden zijn van dien geringen toeloop Wij genieten geen behoorlijk voorbereidend onderwijs: daarin schuilt een hoofdreden. De hooge adel, zooals het huis Pakoe Alam, moge wellicht gelijk traktement eischenzekeromdat zij in hun kraton een

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 95