91 gehouden proeven tot gevolg, dat geheel van de starre affuit werd afge zien de bedoelde overhaasting is dus oorzaak geweestdat noodeloos een uitgaaf van f 400.000 is gedaan. Maar daarbij zal het vermoedelijk niet blij ven. Zooals gezegd, lieeft onlangs de Tweede Kamer f 470.000 gevoteerd voor aanschaffing van 12 snelvuurkanonnen e. a. (affuiten, voertuigen, munitie enz); d. w. z. gemiddeld per eenheid ongeveer f 40.000. Volgens de in 1903, door het D. v. O verstrekte inlichtingen, hebben de 204, voor het leger h 1.1. aangeschafte kanonnen een uitgaaf gevorderd Tan 4. 7 millioen gulden; d. w. z. gemiddeld per eenheid iets meer dan f 34.000. Waaraan zoo vragen wij is dit belangrijk verschil! (f 36.000 per batterij) toe te schrijven? Waarom moet het D. v. K., voor dezelfde waar zooveel meer betalen dan het D. v. O. Bij het bewuste Kamer-debat is alleen ter sprake gekomen het verschil in prijs tusschen een Krupp- en een Erhardt-batterij. De afgevaardigde Thomson had berekend dat deze prijs voor de laatstgenoemde f 131.850 lager komt; de M. v. K. schatte dit verschil niet hooger dan 10000. Bij ditzelfde debat is voorts onbesproken gebleven een andere vraag, n. 1. of, en zoo ja hoeveel, van de f 2,000,000 (voor de verwapening van het Indische veld- en berggeschut) in Nederland zal worden verwerkt, en, zoo het niet in de bedoeling ligt, te dien opzichte den weg in te slaan, hier te lande bij de bestede 7 millioen gevolgd, waarom zulks geschiedt Er is nog een belangrijk punt. Uit de M. v. A. betreffende het laatste w. o., tot aanschaffing van snelvuurgeschut voor het Nederlandsche leger (Kamerstuk 110-zitting 1905—'06), valt af te leiden, dat de dwang, door den heer Tydeman (zie hiervoren) op het D. v. O. uitgeoefend, volkomen succes heeft gehad dat, sinds betrekkelijk geruimen tijd, de munitie-fabriek aan de Hem- brug in staat is alle onderdeelen dier munitie dus ook „ge schut s- buizen" te vervaardigen. Volgens de verklaring, door Minister Pock te vorigen jare in de Tweede Kamer afgelegd, is deze fabriek ook bestemd om in de behoeften van den Indischen dienst te voorzien. Hoe is het dan mogelijk, vragen wij verder, dat er nog onlangs een belangrijke levering van dergelijke „buizen" aan Krupp is gegund dat aan deze firma tevens is opgedragen de levering van een belangrijke hoeveelheid „munitie" voor het uit te zenden „snelvuurgescnut Het is al erg genoeg, dat men in Indië buiten staat is de munitie, voor land- en zeemacht aldaar, zelf te vervaardigen; dat de duur van den te bieden weerstand in die gewesten aan een buitenlandschen vijand nota bene mede afhankelijk is, zoodra de communicatie met Europa is afgesneden, van de opgelegde voorraden, welke (ook lettende op het gevaar van verwering en bederf) nimmer zoo groot genomen kunnen worden dat ze „op alle eventualiteiten berekend zijn" (de M. v. K. in de zitting van 13 November 1.1.). van 16 Nov. j 1. op een dwaalspoor gebracht, waar Z. Exc. het immers deed voorkomen alsof de Indische commissie vergelijkende proeven genomen heeft met de stelsels van Krupp, Ehrhardt en Schneider. (Zie Handelingen blz. 500). Het is inderdaad gewenscht dat over de houding van den Minister, die het monopol'e-Krupp niet verkoos los te laten, het volle licht opga. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 109