94: 5et hegerbeleid in de Pers. Geachte Eedacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het onderstaande b.v. in de rubriek „Legervraagstukken in de pers". Bij voorbaat dank. Hoogachtend Ks. In enkele Bataviasche bladen Bataviascli Nieuwsblad en Nieuws van den Dag van Nederlandsch Indië) zijn in de laatste dagen van December eenige artikelen verschenen, die het beleid van het Legerbestuur aan scherpe critiek onderwerpen en die voor een deel vermengd zijn met eenige zoo laaghartige personaliteiten, dat daardoor de artikelen, zoo ze al eenige waarde gehad zouden hebben, tot niets meer dan schimpscheuten worden teruggebracht. De reeks wordt geopend door een hoofdartikel in het Bataviascli Nieuws blad van Dinsdag 22 December „Ongemotiveerd wantrouwen", mededee- lende „het bij gerucht bekend geworden feit, of is het nietmeerdan .een gerucht?dat de Legercommandant zich zou uitgesproken hebben „tegen het Instituut van Inlandsche Officieren. Dat advies zou steunen „op de overtuiging dat die officieren, als de nood aan den man komt, niet „ten volle te vertrouwen zouden zijn." "Wij laten daar, of dit gerucht waarheid bevat. Dat kan de redactie van het Batoviasch Nieuwsblad ons niet verzekeren. Maar wel willen wij de vraag stellen, (voor een oogenblik aannemende, dat wellicht zulk een advies gegeven zou zijn,) wat ernstiger en gevaarlijker ishet geven van dat advies, steunende op de overtuiging van een eerlijk en ver antwoordelijk man, die vertrouwt op de geheimhouding, waartoe allen die met hem samenwerken verplicht zijn, of het publiek maken van dat advies, verkregen hoe ook in een blad, dat zich niet ontziet in hetzelfde artikel te schrijven:... «En dan komt men den hoofden langs een omweg vertellen, dat »dat ze hun zonen maar niet moeten zenden, omdat deze geen vertrouwen «verdienenDezelfde zonen die, eenmaal tot besturen geroepen, met ëén •«handbeweging alle kunstig opgebouwde militaire problemen omver kunnen „werpen". Het is geen directe opruiing Hetzelfde hoofdartikel vestigt de aandacht op een Militaire studie: ,,Een gevaar voor Indië", onderteekend door „Oud krijgsscholier". De Javabode plaatste bij het vermelden van dit stuk, achter het pseudoniem een Het artikel, bij welks samenstelling misbruik is gemaakt van geheime archiefstukken, tracht aan te toonen dat het brigadeverband de ondergang is van de geoefendheid onzer troepen tegen een I. V., dat het tijdvak van invoering hoogst ongunstig was en dat het slechts werd ingesteld ten behoeve van promotiejagers. Het blad, dat dit stuk opnam, ver wachtte (in zijn nummer van 26 December) een zakelijke weerlegging van de verhandeling, zooals het dat ding noemt en voegde daarbij„De Vile Afdeeling is dat aan zichzelf verplicht". De YII Afdeeling, die zeer goed weet, wat zij aan zichzelf verplicht is en daarover niet behoeft te worden ingelicht, is aan zichzelf verplicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 112