96 boven het eergevoel van ieder militair medewerker. Zóó diep is geen Officier gezonken Ten slotte nog een stukje „De geest onder het Officierskorps" in het Bataviasch Nieuwsblad van 29 December waarin is opgenomen een adhesie-hetuiging, geteekend „Voetknegt", met het stuk van Oud- Krijgsscholier. Ook dit is weer een anoniem modderwerpen naar de hoogstgeplaatsten in ons Leger en kan met verschuldigde verachting worden voorbijgegaan Maar naar aanleiding van al dat krantengeschrijf een woord aan alle kameraden. Moet de reputatie van ons mooie Indische Leger, te grab bel worden gegooid door enkele onwaardigen, moet ons Officierskorps, dat altijd den naam had van uiterste plichtsbetrachting, discipline en eergevoel te kweeken en zorvuldig te onderhouden, nu den naam krij gen van voor een deel te bestaan uit kankeraars en misbruikmakers van aan hen toevertrouwde geheime stukken De Heer Luchsinger zond reeds een krachtig en sympathiek pleidooi tegen dat onwaardig gedoe de wereld in. Java-Bode van 29 December). Niet man voor man kunnen wij in de kranten opkomen tegen artike len van de hier gewraakte strekking, maar wel kunnen we dit: tegen ieder lasterlijk, afbrekend stuk, waarin stelselmatig wantrouwen wordt gezaaid tegen de hoogste leiding in ons Leger, protesteeren bij de betrokken dagblad-redactie. Laat daarbij niemand achterblijven, laat hen, die zulke stukken dur ven schrijven, daardoor de algemeene verachting voelen en laat ons hopen dat de anonimi geen kameraden van ons zijn. Tegen eiken „Oud Krijgsscholier", tegen eiken „Voetknegt" één algemeen protest van het geheele Leger. Overweegt, waaraan ook Luchsinger U herinnerde, dat wij gezworen hebbenTrouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de Wetten, onderwerping aan de Krijgstucht. Nadat dit stukje geschreven was verscheen in het Bataviasch Nieuwsblad van 30 December een tweede artikel, van de hand van „Oud-Krijgs- scholier": „Nogmaals „Een gevaar voor Indië" waarin deze op meer bezadigden toon een nadere toelichting geeft en zijn medestander .Voetknegt" desavoueert, omdat deze verbittering zaait. Ja, Oud- Krijgsscholier, aan wien de schuld Wie begon met het afbreken van verdienste, wie schold het eerst de hoogste dragers van het gezag in het Leger? Onaangenaam stemt ook in dit artikel echter weer de zinsnede: „Zoo als wij reeds zeiden, werd door ons als middel gebruikt het aan de kaak stellen van een kliek a), maar vooral het verwekken eener agitatie 2). De Kedactie meent hier te moeten aanteekenen, dat waar het doel van die agitatie minder zaken dan wel personen geldt, zij slechts op weinig symphatie kan rekenen. Met het oog hierop had de schrijver of hadden de schrijvers van de bedoelde stukken wel eens mogen overwegen of het nadeel toegebracht aan den naam van het Leger, juist in deze tijden 1) De redactie v*n het B. Nbl. vertelt, dat „Voetknegt" niet de eerste de beste is. Indien dit zoo mocht zijn, verdwijnen al zijn verdiensten tegen dit éene schimp-artikel. 2) Cursiveering van ons Ks.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 114