101 »Een geuaar uoor Indië5et Brigade Derband, menten van deze academisch opgeleide mannen aanzienlijk te verlioogen. Zij zal wat spaarzamer met hen moeten omspringen en hen niet indeelen hij patrouilles van 20 man. Het moet niet meer kunnen voorkomen dat een 2e lluitenant der infanterie als detachementscommandant aan een arts voor een nonsens-feit straf kan opleggen. En zoo is er meer te doen dat de re geering wel kan vernemen als zij dat ernstig wenscht. Er is periculum in mora! Toch roert de Java Bode hiermede niet alles aan. Dat het groot aantal hoofdofficieren een dure grap is, die het aantal artsen niet ver meerdert, is juist. Maar wat is tegen het middel, dat reeds zoovele malen is aangepre zen, namel. de opleiding even gemakkelijk te makea als voor officier. Met een Akademie voor den Indischen Dienst, waar de vooropleiding wordt genoten en de noodige afdeelingen voor Burgerlijk Bestuur, Rechts wezen, Leger, Geneesk. Dienst en wat er meer zou kunnen woFden ondergebracht; met een verzekerde en goedkoope opleiding dus, zouden er wel meer liefhebbers komen. En dan niet te vergeten de positie te regelen, zoodat men precies weet, waarmede men af is. Dat weerhoudt de meesten. Toen „Wekker" zijne opzienbarende onthullingen deed, werd meer malen gevraagd, waarom het I. M. T. daarover zweeg. Yan verschil lende zijden is daarop antwoord gegeven, het meest afdoende was dit, dat van buitenaf niets werd aangeboden en de Redactie, waar het een persoonlijken strijd gold, dien liefst buiten haar blad wenschte te houden. Nu ontbrandt weer iets dergelijks in het Bat. Nieuwsblad van 22 Dec. e. v. waar een „oud krijgsscholier" eene campagne opent tegen het beleid van den Legercommandant en den Chef der Vile Afdeeling, in hunne personen. Men houde ons ten goede, dat we dit gedeelte laten voor wat het is. De eigenlijke stellingen tegen het brigadeverband zullen we uit die artikelen zien samen te voegen. Als inleiding zegt schrijver het volgende: Uit het in 1907 ingestelde brigadeverband meenen wij te mogen afleiden, dat liet streven er op gericht is de indische troepen zooveel mogelijk op Java te concentreeren. Dit voornemen nu zou begrijpelijk zijn, als het plan bestond ons koloniaal bezit in de toekomst tot Java terug te brengen. Maar niets is, blijkens het politieke streven der laatste vijf jaren, minder de bedoeling. Expansie daarentegen in de vele uitgestrekte gebieden die, hoewel in naam onder ons gezag staande, in werkelijkelijkheid terra incognita waren, stond en staat nog op ons koloniaal programma. En intusschen speelt zich thans in het leger een strijd af om de hegemonie; voor het uiterlijk tussclien de wapenchefs en de brigade-commandanten over de vraag op wie de verantwoordelijkheid voor de opleiding en strijd vaardigheid der troepen zal rusten, in werkelijkheid om het vaststellen der banen, waarin het leger geleid zal worden, öf tegen een B. V. öf tegen een I. V. De I. V.-voorstanders willen ons leger op het peil houden, waarop het blijkens de tastbare resultaten in de buitenbezittingen stond. De B. V'ers daarentegen zien in het brigade-verband een moyen pour parvenir, de generale staf en de artillerie met name zien in de brigade-commando's een welkom debouché voor hun overtollige werkkrachten, en trachten dit te exploiteeren ten koste van de actie onzer troepen te velde in de buitenbe zittingen. 1) Een verdachtmaking die zonder bewijs, van een uiterst gevaaihjk karakter is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 119