107 Een iakfische correspondentie-cursus. Met overbluffende snelheid is dat goed gedaan en zoo hebben we eene kleeding gekregen, waarom niemand van het Leger gevraagd heeft. Het verzoekschrift hier aanbieden heeft geen nut. We hebben het evenwel een plaats gegund, omdat ons orgaan de stem moet zijn van het Korps en het hier een stem geldt die vraagt om gehoord en overwogen te worden. Zou een onzer stafofficieren of oud-leerlingen van de Iloogere Krijgs school niet genegen zijn in het Indisch Militair Tijdschrift een tactischen correspondentiecursus te openen, voornamelijk ter uitwerking van tactische opdrachten op de kaart, als volgt b. v. b geregeld. In het eene nummer verschijnt de opdracht. Voor de inzending der antwoorden wordt de noodige tijd gelaten in verband met alstanden en postgelegenheid in den Archipel. Daarna worden de antwoorden in algemeenen zin besproken met de opmerkingen waartoe ze aanleiding geven en hieraan de noodige tactische lessen vastgeknoopt. Den redacteur van het tijdschrift zal hiertoe vermoedelijk wel de noodige tijd ontbreken; het is van geen ander officier ook te vergen, dat hij rich deze moeite getroost en er een belangrijk gedeelte van zijn vrijen tijd aan besteed zonder er honorarium voor te genieten. Ik twijfel echter niet, of velen zullen met graagte van deze gelegenheid om zich te oefenen in het uitwerken van tactische 4 opdrachten gebruik maken. Behalve de deelnemers aan den cursus zelf, zullen vele anderen met belangstelling de besprekingen lezen, zoodat het aantal abonne's op het tijdschrift er allicht door zal vermeerderen. Eene moeilijkheid zullen evenwel de kaarten opleveren, daar de officieren in de verschillende deelen van den Archipel niet allen over dezelfde kaarten beschikken. Daarom zou in de eerste plaats gebruik moeten worden gemaakt van de daarvoor geschikte kaarten, die reeds bij be sprekingen van manoeuvres als anderszins bij het I. M. T. zijn ver schenen. Overigens zullen de- kaarten op diezelfde wijze door de zorg der redactie van het tijdschrift moeten worden verstrekt. Nicodemus. U is niet de eenige, die dit punt aanroert. Het heeft reeds een punt van overweging der redactie uitgemaakt om tactische voorbeelden te laten uitwerken en de beste oplossingen te plaatsen, tevens de voor naamste verschilpunten dan besprekend. Dat werk eischt tijd, zelfs veel tijd, want ware een en ander te bespreken op een bijeenkomst, het zou nog gaan, doch de schriftelijke uiteenzetting van de opmerkingen eischt het grootste oponthoud. Nu heeft een dag hier wel evenveel uren als in het moederland, maar de verdeeling is zoo anders, dat buiten de diensturen er niet zooveel overblijft, als gezin en samenleving hun be scheiden deel gehad hebben. Intusschen wil de redactie gaarne nog eens moeite doen, om medewer kers te vinden, die haar behulpzaam willen zijn in het nazien van het werk. Of het, buiten enkele weetgierigen, wel genoeg op prijs zal worden gesteld, om de onvermijdelijke kosten goed te maken of in de tweede plaats daardoor het lezertal belangrijk nog zal stijgen, zijn open vragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 125