116 Eischen van een seinstelsel geschikt voor gebruik op het gevechtsveld. Ie. Be seinen moeten gemakkelijk gegeven en begrepen kunnen worden. De ontzenuwende invloed van het krijgsrumoer maakt het gebruik van samengestelde seinen zoowel voor seiner als ontvanger onmogelijk. 2e. Berichten en bevelen moeten snel overgebracht kunnen worden. 3e. Be seinen moeten met het bloote oog tot op 800 M., met een kijker tot eenige K. M. zijn waar te nemen. 800 M. mag ongeveer als de maximum diepte en breedte van een bataljon Infanterie worden beschouwd. Yan belang is het evenwel ook in een brigade (regiment) op dezelfde wijze de gemeenschap te kunnen handhaven. 4e. Het seinen moet ook mogelijk zijn in knielendezittende en liggende houding. Het vijandelijk vuur zal dikwijls tot het aan nemen van dergelijke houdingen nopen. 5e. Het seinen moet gemakkelijk te leeren en te onthouden zijn. Hierdoor zal het mogelijk zijn ten allen tijde over een voldoend aantal seiners te beschikken. 6e. Be te bezigen toestellen moeten eenvoudig zijn en ten allen tijde voor het gebruik gereed; gemakkelijk te hanteer en en te ver voeren, en weinig kostbaar. Belangrijke mededeelingen moeten onverwijld overgeseind kunnen worden. Ie. Bes nachts moetzij het met andere middelenvolgens het zelfde stelsel geseind kunnen worden. Deze eisch hangt ten nauwste samen met dien onder 5e genoemd. Methode van seinen Mededeelingen kunnen overgebracht worden: a door voor bepaalde bevelen of berichten teekens vast te stellen. Het spreekt van zelf dat het aantal dergelijke teekens zeer beperkt kan zijn. Eenige teekens van dit soort zijn in onzen Leidraad Velddienst opgenomen (b. v. „Halt" en „De vijand wordt gezien"). In Zwitserland zijn slechts 8 seinen voor vlaggen vastgesteld, namelijk 1 geeft acht. 2— geen nieuws.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 134