118 Bij het seinen volgens deze methode kan men gebruik maken le van het Morse-alphabetdan wel 2e het semaphore systeem toepassen. Bij het Morse-alphabet, dat o. a. bij de electrische telegraaf in gebruik is, worden letters, cijfers en leesteekens aangeduid door combinaties van strepen en punten. Stelt men nu optische seinen vast voor „streep" en „punt" dan is het natuurlijk op deze wijze mogelijk bij dit seinen het Morse-alphabet te bezigen. In Frankrijk heeft de seiner in elke hand een seinvlag of eigenlijk seinschijf; door beide armen zijwaarts omhoog en we der omlaag te brengen wordt een streep, door hetzelfde met één arm te doen wordt een punt voorgesteld. In Duitschland werd 30 April 1906 een nieuw „Vorschrift für den Gebrauch der Signalflaggen" ingevoerd. Thans wordt geseind volgens het Morse-alphabet. Streep en punt worden door lange en korte slagen met een vlag aangegeven. In Engeland wordt op groote afstanden volgens het Morse- alphabet geseind. Bij toepassing van het semaphore-systeem zijn de letters (c.q. cijfers en leesteekens) in een tabel gegroepeerd. Door aan te geven de horizontale rij en de verticale kolom waarin de bedoelde letters in de tabel voorkomen, heeft men dus een middel om elke willekeurige mededeeling over te seinen. In Nederlandsch Indië worden rij en kolom door linksche en rechtsche slagen met een vlag aangeduid. In Nederland kan dit op dezelfde wijze geschieden; evenwel kan ook geseind worden met de beide armen. Eén der armen is van een onderscheidingsteeken voorzien (gemerkte arm) en geeft de rij aan, terwijl met den anderen de kolom wordt aan geduid. Het omhoog, schuin omhoog, zijwaarts en schuin-om- laag uitstrekken van den gemerkten (ongemerkten) arm komt overeen met 1,2, 3 en 4 slagen met de vlag naar links (rechts). Rij en kolom worden gelijktijdig aangegeven zoodat dus eigenlijk iedere letter door één enkel teeken loordt voorgesteld. Het thans vervallen Duitsche seinvoorschrift van Januari 1903 schreef het seinen met twee starre vlaggen voor volgens het sema- phorestelsel. De letters van het alphabet waren gegroepeerd in 5 rijen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 136