120 te seinen dan bij het gebruik van het Morse-alphabet het geval is. De tijdsverhouding is ongeveer 13. 2. De seinen volgens het semaphore-stelsel zijn veel gemak kelijker te leeren en te onthouden, dan de teekens van het Morse-schrift, waar men bij de samenstelling in het geheel geen rekening heeft gehouden met de volgorde der letters in het alphabet. Het is niet van belang ontbloot eenige grepen te doen uit de literatuur, voor zoover deze op het oude en op het nieuwe Duitsche seinvoorschrift betrekking heeft. In zijn opstel „Das Signalisieren mit Winkerflaggen in den heutigen Armeen" (Jahrbücher d. A. u. M. 1906) zegt Gentz over het voorschrift van 1903 „Das System unserer deutschen Flaggenzeichen ist einfach, praktisch und leicht im Gedachtnis zu behalten." Verder lezen wij. „Nach vielen, unter den verschiedensten Verhaltnissen angestellten Versuchen mit losen und festen Flaggen sind die Rahmenflaggen zum Gebrauch in der Armee vorzuziehen." Als voordeelen van deze vlaggen worden genoemd: le. zij zijn op grootere afstanden gemakkelijker te zien. 2e. het seinen in knielende en liggende houding is alleen met dergelijke vlaggen mogelijk (dit gold natuurlijk voor het semaphore-stelsel). Als nadeel wordt echter aangegeven, dat er eenige tijd noodig is om ze op de ramen te spannen. Evenwel is het de Signaal- vlaggenfabriek te Karlsruhe gelukt vlaggen te construeeren, waarbij dit bezwaar ondervangen is. In het Militar Wochenblatt 1906 no. 72 vinden wij een artikel „Die neue Vorschrift für den Gebrauch der Signalflaggen." De schrijver die zich J. noemt, toont zich met het nieuwe voorschrift van 1906 bijzonder ingenomen. Hoogst eigenaardig is het evenwel hier te lezen: „Durch die Einführung des Morse-Alphabets ist nicht nur eine grössere Deutlichkeit, Einfachheit und Einheitlichkeit erzielt, son- dern auch die Möglichkeit gegeben, dass das Signalisieren im Lie gen Knieen, Sitzen, also in feldmassiger Weise, ausgeführt werden kann, wahrend dies bisher nur im Stehen möglich roar."

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 138