121 Ook zou volgens J. het oude voorschrift intelligent personeel vereischen, terwijl de oefening buitengewoon veel tijd kostte. Thans wordt alleen nog maar de kennis van het Morse-alpha- bet vereischt. Gentz trekt dan ook tegen deze beschouwingen te velde en in een gelijknamig artikel voorkomende in de Jahrbücher 1907 noemt deze schrijver als nadeelen van het nieuwe voorschrift: le. dat er veel meer tijd noodig is om een bericht over te seinen. 2e. dat bij het seinen veel meer inspanning gevorderd wordt> vooral bij wind, zoowel door het gróoter aantal teekens als door het voortdurend zwaaien. 3e. dat het systeemlooze Morse-alphabet veel moeilijker te onthouden is dan het gemakkelijk af te leiden semaphore-alphabet. Als het oude voorschrift ontwikkeld personeel en langdurige oefening vereischte, zou dit voor het nieuwe met het Morse systeem in nog sterker mate gelden. Wel kent Gentz andere voordeelen toe aan het nieuwe voor schrift le. de groote bekendheid van het Morse-alphabet (Dit geldt natuurlijk slechts voor een militieleger en niet voor een vrij- willigerleger als het onze). 2e. de grootere afstand waarop geseind kan worden, vroeger tot 3, thans tot 7 K. M. 3e. dat nu Jjetzelfde stelsel ook des nachts toegepast kan worden, met gebruik van een rijwiellantaarn en een scherm. 4e. dat thans Leger en Marine hetzelfde stelsel hebben. Als wij nu echter nog in Gentz's eigen bovenaangehaald opstel in de Jahrbücher 1906 lezen dat bij proeven te Metz gehouden het seinen met lantaarns naar het voor het vlagseinen gebruikte Semaphore-systeem „sich durchaus bewahrt hat," dan achten wij ons wel gerechtigd de conclusie te maken, dat de hoofdreden van de invoering van het nieuwe Duitsche sein- voorschrift slechts hierin gelegen was, dat men den seinafstand wenschte te vergrooten; dat hiertoe de teekens door zwaaien met eene vlag moesten worden overgebracht en dat voor eene dergelijke wijze van seinen het Morse-alphabet zich beter leent dan het semaphoresysteem, omdat in het algemeen eene mede-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 139